Arka Planda Kırmızı Kullanmak Satışı Artırır mı?

Üretilen ürün ya da hizmetin pazarlanmasında internet uygulamalarına yer açılıyor. Bu sayede hedeflenen kitlenin yanı sıra birçok kişiye anında ulaşım sağlanabiliyor. Uygulama içerikleri sayesinde satışlar gerçekleşirken aynı zamanda satış için uygun fiyatlı reklam seçimlerine de yer açılabiliyor.

E ticaret uygulamasında hemen al tipi ürün tercihlerinde belli bir fiyat sunulurken aynı zamanda açık arttırmaya yer açılan ve en yüksek fiyatı verenin sahip olduğu uygulamalarda bulunuyor.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre özellikle açık arttırma seçimlerinin yer aldığı uygulama içeriklerinde arka planın kırmızı renkte olması kişiler arasında rekabettin artmasına ve en yüksek fiyatında sürekli yükselmesine etki ediyor. Hırsın rengi olan kırmızı açık arttırma alanında etkili olurken hemen al seçimlerinde ise o denli etki sahibi olmuyor.

Hemen al ya da sepette ekle gibi seçimlerin bulunduğu ürün pazarlama uygulamalarında güven sunmayan siyah ve kırmızının yerini mavi seçimi alıyor. Araştırma sonuçları mavi renge sahip arka planı bulunan ürünlerin sepette eklenerek satışının gerçekleşme oranın daha yüksek olduğunu belirtti.

Endişe ve Çekingenlik Yaratan Renkler

Satış sırasında endişeye ya da ürünü almak konusundan çekingenliğe sebep olan siyah ve yeşil renkleri aynı zamanda ürünün beğenilmesi konusunda da etkin olamadı. Bunun yanı sıra beyaz renkte de satışların o denli olmadığı ve müşterilerin bu renkte bulunan ürünlere de çok yer vermediği belirtildi.