Aşırı Terlemenin Nedenleri

Normal şartlarda terlemenizin elbette bir sakıncası yok ama sizler aşırı terliyorsanız o halde orada bir yanlışlık olduğunu çok kolay anlayabilirsiniz. Her insan ter bezleri ile doğuyor ve ter bezleri ergenlik dönemi ile birlikte aktif olarak çalışmaya başlıyor. Dolayısı ile bu da kötü kokulara ve kötü görüntülere neden olmaya başlıyor. Peki sizler de çok terliyorsanız neler yapmanız gerekiyor? Aşırı terlemenin nedenleri nelerdir ve terlemeyi azaltmak için ya da durdurmak için neler yapılmalıdır bir bakalım.

aşırı terleme

aşırı terleme

Neden Terlenir?

Havaların sıcak olması

Nem

Alkol ve sigara tüketimi

Baharatlı ve acılı yiyecekler

Kalın kıyafetler

Kahve ve çay tüketimi

Aşırı nem

Hormon bozuklukları

Özellikle hormon bozuklukları mutlaka hekim yardımı ile çözülmelidir. Gerekli tedaviler yapıldıktan sonra terleme normal boyuta iniyor olacaktır. Eğer sizler de terlemenizin aşırı olduğunu düşünüyorsanız ve yolunda gitmeyen bir durumun olduğuna inanıyorsanız o halde yapmanız gereken doktora giderek var olan değerlerinize baktırmak olacaktır.

ter

ter

Terlemeyi Azaltmak İçin Yapılacaklar

Özellikle uyurken daha hafif ve pamuklu kıyafetler giymek

Her gün düzenli olarak koltuk altı terlemeyi önleyecek olan parfümler ve rol on kullanımı

Düzenli olarak duş almak

Çok hareketli bir yaşamdan kaçmak

Terlemeyi önleyici birçok ürün marketlerde ve güzellik merkezlerinde satılmaktadır. Özellikle bilinen markaları kullanmak içinizin daha rahat etmesini sağlıyor olacak. Unutmayın ki terlemeniz ve özellikle koku oluşması etrafınızda ki tüm insanları rahatsız ediyor olacak.