Gebelik Sürecinde Yaşanan Genel Değişimler

Hamilelik dönemi boyunca anne adayının bedeninde farklı değişiklikler yaşanır. Yaşanacak bu değişimleri önceden bilmek anne adaylarını da strese sokmaz. Hamilelik döneminde ilk olarak adet kesilmesi görülür. Bazı durumlarda ise gebelik olmasına rağmen ilk 3 ay nadir olarak adet kanaması görülebilir. Görülen adet normal kanamadan daha kısa sürer.

gebelikte değişim

gebelikte değişim

Hamilelikte Yaşanan Değişimler

Hamilelikte hormonal değişimler oluşur. Vücutta sıvı tutulacağı için ödem ile birlikte gerginlik durumları ortaya çıkar. Karında şişlik, bulantı, kusma, kilo artışı da görülür. Yeme düzeninde değişiklik yapılması ve tuzun azaltılması bu durumların daha hafif yaşanmasını sağlar. Gebelik döneminde kan sulanmasına bağlı olarak kansızlık oluşabilir. Yorgunlukla beraber uyku isteği de artar.

Göğüste gerginlik, aşırı hassasiyet ile birlikte büyüme görülür. Destekli sutyen ile bu sıkıntıların önüne geçebilirsiniz. Gebelik döneminde oluşan hormonal değişimler nedeniyle anne adayında psikolojik değişimler de görülür. Psikolojik değişimler anne adayını negatif ya da pozitif yönde etkileyebilir.

gebelikte hormonlar

gebelikte hormonlar

Anne adayında negatif şartlanmalar varsa gebelik boyunca kusma, ağrı, sinirlilik, ağlama nöbetleri ya da iletişim sorunlarına rastlanılır.

Hamileliğin 5. ayından itibaren iştahtaki artış kontrol altına alınmazsa çok hızlı kilo almaya bağlı olarak yüksek tansiyon ve şeker hastalığı riski oluşabilir. Bel ve kasık ağrıları yaşanacağı için düzenli olarak gebelikte yapılabilecek egzersizleri günlük hayata sokması, anne adayını rahatlatır. Doğumla ilgili kaygı durumları yaşayan anne adayında mide sorunları ve uyku bozuklukları görülebilir.