Neleri Tescil Ettirebilirsiniz?

Patent sahibi olan kişi ürününü satmak istediğinde seçeceği marka diğerlerinden farklılık göstermelidir. Ticaret alanında herkes tarafından kullanımı olan, bir mesleği, sanatı, ticareti içeren isimler ve işaretlerin kullanımı yapılamaz. Kullanımı olduğu zaman ayırt edici olması gereken özellik sağlamamış olur ve belirlediğiniz markanın araştırmalar sonrasında tescil alması mümkün olmayacaktır. Markalar için tescil yapılacağı zaman, cin, kalite, miktar ve değer belirten isimlerin kullanılması da mümkün olmayacaktır.

Tescil Edilecek Marka İsmi Nasıl Olmalıdır?

Marka tescili yaptırılacak ürün halkı yanıltacak isimler olmamalıdır. Coğrafi kaynaklar ve ürünün doğal yapısını içeren unsurlar marka ismi olarak değerlendirilemez. Dini semboller ve dini değerler isim olarak kullanılamaz. Kamu düzenine aykırı olan ve genel ahlaka karşı olan isimlerin başvurusu yapılmamalıdır. Marka tescili söz konusu olmayacaktır.

Ürünün marka olarak değerlendirilmesi için baskıda görüntülenebiliyor olması gerekir. Belirlenen marka çizimle ifade edilemiyorsa kabul edilmeyecektir. Yerli olan ürünleri yabancı ürün gibi gösteren isimler ve logolar marka tescili onaylanmayacaktır. Kamu kuruluşu olan isimler, kamu içerisinde tescili mevcut olduğunda tescili kabul edilmez. Marka tescili yaptıracağınız isim beş kelimeden fazla olmamalı, milli işaretleri, ülkelerin bayrakları, sanat eserleri tercih etmemelisiniz.

Marka Patenti Nasıl Alınır?

Türk Patent Enstitüsü’ne yaptığınız başvuruda tecil ettirmek istediğiniz marka için araştırma ve inceleme yapılır. Belirli bir süre içerisinde yapılan araştırmalarda var olan markalarla benzerlikleri olup olmadığı kontrol edilir. Benzerlik bulunmadığı taktirde marka patent almaları söz konusudur. Ret cevabı alan markalar için bilgi verilir. Diğer markalardan farklılık gösteren markalar tescil edilebilecektir. Marka tescili yapılmasının önemi piyasada var olan ürünlerin sahibi firmaların taklit olan ürünlerle ekonomik zarar görmelerini engellemektir. Böylelikle şirketlerin hakları koruma altına alınır ve haksız rekabet engellenmiş olur. Aksi durumda bir inceleme yapılmadan verilen marka olmasında haksız rekabet ve gerçeğinin taklitlerinin yapılması kolaylaşmış olur.