Prefabrik Ev Modelleri ve Avantajları

Prefabrik yapıların kullanım alanı günümüzde oldukça geniş bir yer kaplıyor. Özellikle ev sahibi olmak isteyenlere sunduğu kolaylıklar ve avantajlar ile pek çok kişinin konut amacıyla tercih ettiği yapılar haline gelmiştir.

Prefabrik ev; fabrikalarda önceden hazırlanan parçaların, istenilen alana naklinin yapılarak, beton zemin üzerine bu parçaların birleştirilmesiyle oluşturulan yapılardır. Evler, önceden planlaması yapılanlar arasından seçilebildiği gibi, prefabrik yapıların kişiye özel tasarımları da mevcuttur. Duvar, pencere, kapı, çatı gibi tüm malzemeler fabrikalarda üretilir, arsanın üzerine beton platform dökülerek, tüm yapılar bu platform üzerine monte edilmesiyle konut kullanıma uygun hale getirilir.

 

Prefabrik Ev Modelleri

Çelik konstrüksiyon ve ahşap kullanılarak yapılan prefabrik evler; tek katlı veya çift katlı olarak inşa edilebiliyor. Prefabrik ev, konak, yalı, ofis, villa, bağ evi gibi tercihe göre değişen modelleri mevcuttur.  Ayrıca isteğe bağlı olarak özel tasarım projeler ve metropol prefabrik ev hizmetleri de verilmektedir. Özel tasarım metropol prefabrik evlerde, zemin betona da ihtiyaç duyulmaz. Sağlıklı, modern görünümlü ve teknolojik özellikleri içerisinde barındırır.

Tek Katlı Prefabrik Ev

Tek katlı prefabrik ev modelleri standart ölçüleri 40 metrekare ile 166 metrekare aralığında değişmektedir. Talep edilmesi halinde özel tasarımları da mevcuttur. Isı ve ses yalıtımı yapılan tek katlı prefabrik evler, bölgenin iklim koşullarının da göz önüne alınarak hazırlanan yapılardır. 1+1, 2+1 ve 3+1 modeller, evin metrekaresine göre değişir.

Çift Katlı Prefabrik Ev

Dubleks prefabrik ev modelleri metrekaresine göre planları değişen, minimum 82 veya 91 metrekareden başlayan ve 160 metrekareye kadar ulaşan yapılardır. En küçük çift katlı prefabrik ev planına göre zemin katta mutfak, salon, antre ve veranda; birinci katta ise banyo, WC, çift yatak odası, balkon ve koridor yer almaktadır.

Prefabrik Ev Avantajları

  • Prefabrik evin yapım süresinin hızlı ve pratik olması, ihtiyaçlara cevap vermesi bakımından oldukça avantajlı yapılardır. Evin büyüklüğüne göre değişse de ortalama 7 ile 10 iş günü içerisinde sahibine teslim edilirler.
  • Diğer yapılara göre daha esnek olan prefabrik evler; deprem, zemin kayması gibi oluşumlara karşı daha güvenli yaşam alanı sunar.
  • Fabrikasyon üretimi olması nedeniyle, prefabrik ev maliyeti ekonomiktir.
  • İnşası sırasında sıkıştırma pres tekniği kullanılmaktadır. Sıcak ve soğuk havalarda konutta deformasyon oluşumunu azaltır ve sağlık açısından da olumlu avantajlar sunar.
  • Prefabrik evlerde beğenmediğiniz veya sonradan ekleyip çıkarmak istediğiniz yapım elemanları kolaylıkla yeniden düzenlenebilmektedir. Kat çıkmak, ekstra özellik kazandırmak oldukça kolay ve ucuzdur.