Toparlanma Diyeti Nedir?

Tatil ile birlikte tüm yılın yorgunluğunu atarken yapılan kaçamaklar ve birçok uygulamadan uzaklaşma sonrasında alınan kilolar ile geri dönüş sonrasında toparlanma diyetine başvurmanız gerekebilir. Sadece alınan kilolar değil aynı zamanda bedensel yenilenme içinde bu diyetti uygulamanız gerekecektir.

Toparlanma Diyetinde Neler Yapılmalı?

  • Toparlanma diyetinde öncelikle tatil zamanı boyunca atlanan öğünler ya da ekstra eklenen öğünlerin yerini düzenli öğünlere ve ara öğünlere vermeye başlamanız önerilir.
  • Güneşin olumsuz etkilerinin yanı sıra havuzun kloru ya da denizin tuzu sebebi ile teninizde oldukça zarar görmüş olabilir. Bunun iyileşme ve yenilenme sağlaması için günlük su tüketiminizi üç litre olarak ayarlamanın yanı sıra antioksidan içeriğe sahip olan siyah çekirdekli üzüm, kayısı ve havuç gibi ürünlere bu dönemde sıklıkla yer vermeniz önemlidir.
  • Egzersiz programınız vardı ise ona devam etmeniz yok ise yeni bir egzersiz planlaması yaparak bedeninizin daha kolay toparlanmasını ve metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Hiçbir egzersiz yapmak istemiyorsanız bile an az otuz dakikalık yürüyüş size iyi gelecektir.
  • Fast food türü ürünlerde uzaklaşarak özellikle evde hazırlanacak besinlere yer açarken aynı zamanda lifli içeriklere önem vermenizde metabolizmanız için son derece gereklidir.
  • Alkol tüketiminizi tatil boyunca yükseltmiş olmanız mümkün. Fakat tatil sonrasında artık alkol tüketimini azaltıp ve hatta tamamen bırakıp vücudunuzun sağlığına geri dönmesini sağlamanız önerilir.