Valerian Çayı Nedir?

Valerian çayı yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan kedi otu ismi de verilen kök bitkiden elde edilen bir tür çaydır. Valerian çayı alternatif tıpta sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleri sebebiyle tercih edilir.

Valerian çayına kedi otu denmesinin sebebi kedilerin bu otun köklerini yemesinden kaynaklanır. Valerian çayı bu sebeple kimi kaynaklarda kedilerin otu ismiyle de geçer. Valerian çayı şifa otu olarak da adlandırılmaktadır.

çay

Valerian Çayının Faydaları Nelerdir?

Kediotu uzun yıllar boyunca faydalanılmak üzere insanlar ve şifacılar tarafından kullanılmaktadır. Kedi otunun faydalarından en bilinenlerinden biri uyku kalitesini artırmasıdır. Derin ve deliksiz bir uyku için demlenmiş Valerian çayı yatağa gitmeden birkaç saat öncesinde tüketilmelidir. Böylece uyku kalitesinin artırılması için yardımcı olur.

Kediotunun yatıştırıcı ve dinlendirici özelliği de bir diğer faydasıdır. Bu sayede sinir sistemini rahatlatarak gevşeme ve sakinleme sağlar.

Yapılan araştırmalar kediotunun huzursuz bacak sendromu üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.

Bir diğer etkisi panik atak ve histeri gibi sorunları önlemesi ve endişeyi azaltıcı etkisinin olmasıdır.
Kesi otunun yukarıda sayılan faydaları dışında da birçok faydası bulunmaktadır. Spazm önleyici ve şişkinlik giderici özellikleri sayesinde mide ve bağırsak dostudur. Migren ve sancılara iyi gelir. Aynı zamanda kan basıncını düzenleyici etkisi de vardır.

Valerian Çayı Nerelerde Bulunur?

Valerian çayı almak isteyen insanlar bu çaya güvenilir aktarlardan ulaşabilirler. Valerian çayı aktarlarda genellikle kediotu ismi ile satılır. Aynı zamanda internetten de sipariş edilmesi mümkündür.

Valerian çayı alınırken dikkat edilmesi gerekenler ambalajlı ve taze olmasıdır. Gıda standartlarına uygun olan ve tüketim tarihi geçmemiş olan çaylar tercih edilmelidir. Valerian çayı alırken tazeliğini kontrol etmekte fayda vardır.

valerian Çayı Görüntüsü Nasıldır?

Kediotu olarak da bilinen Valerian çayı amerika menşeyine sahiptir. Avrupa ve Asya’da da yıllık olarak yetiştirilmekle beraber en fazla kuzey Amerika’da görülmektedir. Boyu bir metre seksen santimetreyi bulabilir.

Valerian çayı çimli ve yüksek nem oranına sahip yerlerde yetiştirilebilir. Güzel kokulu pembe çiçekleri ve koyu yeşil tüylü yaprakları vardır. Çiçekleri eflatun ya da koyu pembe renklerinde olabilir.