Ön Yazı Nasıl Yazılır?

Günümüzde iş başvurularında yalnızca özgeçmiş yetmiyor. Bunun yanında düzgün bir ön yazı da gerekli olabiliyor. Kişi hakkında kısa ve yeterli bilgi vermesi amaçlanan bu ön yazılarda bazı formatlar uygulanmaktadır. Peki, ön yazı içinde neler olmalıdır? Bir ön yazı içerisinde işi seçme neden, hangi pozisyonu istediği, işe uyguluk hakkında bilgi gibi detaylara yer verilmelidir.

Kısa ve Etkili Olmasına Dikkat Edin

Cümleler kısa ve net olmakla beraber anlatım bozukluğunun olmamasına dikkat edilmelidir. Amaçtan uzaklaşılmamalı ve kişinin farklı yönleri, özellikleri yazı içerisinde anlatılmalıdır. Unutulmamalıdır ki bir işe o alanda uzman, yetkinlik sahibi kişiler alınır. Bu başvuran kişiler arasından sıyrılmak amacıyla ön yazı içinde farklı özelliklere değinilmelidir. Daha önce edinilmiş tecrübeler ve deneyimlere kısa bir şekilde değinilmelidir. İş mülakatına kabul edilme gibi bir durumda ek olarak yer alacak dosyaların takdim edileceğine de kısa bir şekilde yer verilebilir.

Ön yazının sonuç bölümünde ise başvurulan işin yöneticisine teşekkür edilir ve yazı sonlandırılır. Ayrıca gelişmeler ile ilgili sürecin takip edildiği de not düşülebilir. Ardından ad, soyadı ve imza sona eklenir. Bu şekilde ön yazınızı tamamlamış olursunuz.

Ön yazı dediğimiz yazı kapak yazısı olarak da bilinmektedir. Genellikle iş ilanlarının olduğu sitelerde kayıtlı bir kutucuk şeklinde yer alır. Bu kutucuklara yazdığınız ön yazıyı istediğiniz zaman güncelleyebilir son gelişmeleri ekleyebilirsiniz.