Akupunktur Tedavisi Nedir?

Aslında yüzyıllar öncesinde bulunan ancak önemi ve kıymeti günümüzde çok daha iyi anlaşılan akupunktur tedavisi tüm dünyada uygulanan alternatif tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi yöntemi otonom sinir sistemine doğru şekilde müdahale edilmesiyle gerçekleştiriliyor. Bu sayede hastalıkların vücudun kendisi tarafından ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Otonom sinir sistemi adrenalin, noradrenalin ve asetiklolin gibi vücut için son derece önemli olan hormonların salgılanmasıyla vücudu dengede tutan bir sistemdir. Vücudun zıtlıklardan oluşan dengesi sağlıklı bir yaşamı beraberinde getiriyor. Ancak bu dengenin bozulması da hastalıklara davetiye çıkarıyor. Artık herkesin az çok bilgi sahibi olduğu akupunktur tedavisi bu noktada devreye giriyor. Vücudun dengesini yeniden kazanmasını sağlamayı hedefleyen bu tedavi aynı zamanda dengenin devamını sağlamak adına da çok büyük önem taşıyor.

Akupunktur Tedavisinde Meridyen Noktaları

Akupunktur tedavisinde bildiğiniz gibi özel olarak hazırlanan iğneler kullanılıyor. Ancak bu iğneler aslında tedavinin temelini oluşturmaz. Tedavinin temelini oluşturan unsur vücudun bazı önemli noktalarını uyarmaktır. Bu tedavi şeklinde vücutta 12 adet çift ve 2 adet de tek olmak üzere 14 meridyene müdahale ediliyor. Bu meridyenlerin üzerinde bulunana akupunktur noktalarının sayısı 360 ve hangi hastalığı ortadan kaldırmak amaçlanıyorsa, bu hastalığa neden olan bölgede bulunan meridyenlere müdahale ediliyor.

Bu bölgeye sistemli bir şekilde iğne batırılması aslında uyarmak ve otonom sinir sistemini harekete geçirmek amacıyla yapılıyor. Onlarca farklı hastalığın tedavisinde tercih edilebilen akupunktur yönteminin başarısı ve etkisi çok önce kanıtlandı. Bu nedenle artık etkili olup olmadığından ziyade, uzman kişiler tarafından yapılıp yapılmadığı tartışılıyor. Çünkü akupunktur asla gelişigüzel yaptırılmaması gereken tedavi yöntemlerinden biridir.

Akupunktur Tedavisinde Deneyimin Önemi

Elbette bu alanda uzmanlaşmış ve deneyim sahibi olan biri tarafından yaptırılması çok büyük önem taşıyor. Her ne kadar sağlık için son derece önemli bir tedavi şekli olsa da hatalı yapılması da bir o kadar sakıncalı ve tehlikeli! Bu konuda daha detaylı bilgi almak için hemen https://www.aliakben.com/akupunktur-tedavisi/ adresine tıklayabilirsiniz. Böylece akupunktur tedavisinde uzmanlığın ve deneyimin önemini çok daha net bir şekilde anlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu tedaviyle hangi hastalıklardan kurtulabileceğiniz konusunda da bir fikir sahibi olabilirsiniz.