Azerbaycan’da Görülmesi Gereken Yerler

Bir millet, İki devletiz diyerek Millet olma hissini tüm dünyaya hissettiren kardeş ülke Azerbeycan’a yapacağınız ziyarette hem tarihsel hem de kültürel birçok alan mevcuttur. Kardeş ülkeye yapacağınız ziyarette görmeden dönmemeniz gereken 16 önemli nokta var. Bunlarından birincisi başkent Bakü’de yer alan Bakü bulvarıdır.

Azerbaycan

Azerbaycan

Hazar Denizi kıyısında bulunan bu bular, Paris’in kenarında bulunan Sena Irmağı sonrasında bulunan sonra en büyük parka sahip bulvardır.  Kardeş ülke ziyaretinde görmeniz gereken ikinci önemli adres ise Kız kulesidir. 27 metre yükseklikte olan bu eşsiz yapı 12. yüzyılda inşaa edilmiş olup önünde muhakkak fotoğraf çektirmelisiniz.  Her dönem güzelliklerini barındıran rüzgarlar ülkesi Azerbaycan’da Nizami Caddesi kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisidir. Bu caddede gezmeyen biri kesinlikle Bakü’yü gezdim diyemez.

Bir Millet, İki Devlet Can Azerbaycan

Bakü’de çocuklarınızla gezmeniz ve görmeniz gereken yerlerden birisi de doğal yaşam parklarının yer aldığı hayvanat bahçesini gezmektir. Başkentte yer alan hayvanat bahçesinde 168 türde bin 110’ün üzerinde hayvan bulunuyor. Azerbaycan konumu gereği benzer ülkelere oranla çok gelişmiş ülkedir. Bu nedenle görebileceğiniz güzelliklerden birisi de başkentte bulunan ve 3 binadan oluşan alev kuleleridir.

Azerbaycan gezisi

Azerbaycan gezisi

Azerbaycan’a yapacağınız ziyaretlerde görmeniz diğer yerler ise Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, İçeri Şehir, Şirvanşahlar Sarayı,  Uluslararası Mugam Merkezi, Ateşgah, Bakü Kristal Salonu, Goustan Kaya Oymaları, ve Desvlet Flormanisi merkezi görülmelidir. Ayrıca yöresel lezzetlerde mümkün olduğu sürece tadılmalıdır.