Böbreklerin Daha Sağlıklı Olması İçin Ne Yapılmalı?

Böbrekler bedenimiz için son derece önemli organlar olup onların sağlıklı olması yaşam kalitemizi de artıracaktır. Fakat orta yaş ya da ileri yaşlarda gayet dikkatli beslenme uygulaması yapmasına rağmen böbrek rahatsızlıklarına yakalanan kişileri görebilmeniz de mümkün. Bunun temelinde var olan neden ise böbreklerin korunması ve sağlıklı olmasını sağlamanın en etkin yolunun çocukluktan başladığıdır.

böbrek

böbrek

Böbrek Sağlığı Çocuklukta Başlar

Bebeklik döneminden itibaren böbreklerin korunması konusunda dikkatli olunması çocuğunuzun ilerleyen dönemlerde herhangi bir böbrek rahatsızlığına yakalanma riskini oldukça düşürür. Çocukluk döneminde son derece az bir ölçüde görülen hastalığın yetişkinlik ya da ilerleyen dönemde yaşanmasının sebebi çocukluk döneminde edinilen yanlış beslenme ya da hareketsiz yaşam gibi faktörlere bağlı olduğu uzmanlar tarafından açıklandı. Çocukların hareketsiz bir yaşam sonucunda aldığı kilolar, tuz ve şekerli olan birçok yiyeceği tüketmeleri, yetersiz su içme alışkanlığı, su yerine çeşitli asitli içecekler ya da hazır meyve sularını tüketmeleri gibi birçok sebep böbreklerde kalıcı sıkıntılara sebep olabiliyor.

böbrek sağlığı

böbrek sağlığı

Özellikle su içmenin az olması ve tuz tüketiminin fazla olması böbreklerde sıkıntı yaratır. Çeşitli meyve ve sebzeleri tüketerek günlük tuz ihtiyacı karşılanabiliyorken bunun yerine ekstra alınan tuz son derece zararlıdır. Geçmiş yüzyıllarda atalarımız şuan bir günde tükettiğimiz tuzu neredeyse yarım yılda tüketiyorlardı. Bu da daha sağlıklı bir bedene işaret eder.