Fitalat İçermez Analizi

Özellikle plastik üretimlerinde esnekliği artırmak için kullanılan fitalat kimyasal bileşenleri nedeniyle fitalat ester ya da ftalik asit esterleri olarak da bilinmektedir. Fitalat içermez analizi özellikle sağlığa zarar verici olmaması açısından önemli bir yer teşkil eder. En sert plastikler içerisinde olan polivinilkloriti esnek plastiğe çevirmek için kullanılan fitalatlar moleküllerin birbirleri üzerinde kayganlık seviyesine ulaşmasına yardımcı olur. Günlük hayatta kullanmış olduğumuz birçok ürün içerisinde güzel kokmasını sağlamak amacıyla formüllerini eklenen bir kimyasal bileşim özelliği vardır.

Fitalat Hangi Ürünlerde Kullanılır?

İnsanların sürekli kullanmış olduğu saç şampuanı, vücut şampuanı, sabun, yüz ve el kremleri, saç spreyleri, ojeler gibi kozmetik ürünlerde bulunur. Bunun dışında yapıştırıcı ve boya pigmentlerinde, plastik oyuncaklarda ve oda parfümü gibi koku veren ürünlerin içersinde kullanılmaktadır. Bu ürünlerin bileşenlerinin üretimi yapılan ürünlerin içerik kısmında bildirilmesi zorunluluğu yoktur. Bu yüzden kanunen bu hakka sahip olan üretici firmaların çoğu içeriğinde fitalat olduğunu yazmazlar. Fitalatlar normal olarak hormonal aktivitenin bozulmasına, doğurganlığın engellenmesine ve üremeyi negatif olarak etkileyerek karaciğere zarar vermesi özelliği ile bilinir. Son yıllarda bebek ürünlerinde fitalat içermez analizi yapılıp bilgilendirici olarak mesaj şeklinde sunulduğu görülmektedir.

Fitalat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fitalatlar yerine maliyeti biraz daha yüksek olan koku verici özellikteki esans yağlardan faydalanılması tavsiye edilmektedir. Fitalat birçok plastik ve PVC ürünlerin sertliğini azaltmak ve esneklik kazandırmak için kullanılan yumuşaklık verici kimyasal maddelerdir. Plastik alanı dışında özellikle kozmetik ürünlerde, çocuk ve bebek oyuncaklarında, deterjan ve kişisel bakım ürünlerinde çok fazla kullanılmaktadır. Kullanılmasının en büyük etkeni koku ve renklendirmeyi sağlamaktır. Kanserojen kimyasal maddeler olarak değerlendirilen fitalat ile ilgili sıkıntı yaşamamak adına analizleri yapılmış ürünler kullanılmasına dikkat edilmelidir. Aldığınız ürünlerde fitalat kullanıp kullanılmadığını anlamak için elinizle kontrol edebilirsiniz. Yapısı itibari ile kremsi bir yapıya sahip olan fitalat içerikte yazmıyorsa el ile kontrol şeklinde de anlama şansınızda olabilir. Tabi ki en doğru ve güvenli yol ürünlerin içerisinde bulunup bulunmadığı analizler ile çıkarmaktadır. Üretimlerde kullanılan fitalat ayarlarını belirlemek ve standartlara uygun olması sağlık açısından önemlidir. Fitalat içermez analizi ile ilgili olarak https://www.analizistek.com/fitalat-icermez-analizi linkinden hizmet alabilirsiniz.