Grafik Tasarım Yazılımları

Bilgisayar ve paralelinde yazılım teknolojisinin her geçen gün ilerleme kaydediyor olması bizlere birçok farklı imkân sunuyor. Sunulan imkânlardan grafik tasarım sektörünü de direkt olarak etkilemekte. Oluşturulmak istenen animasyonlar, çizimler, logolar ya da diğer türdeki tasarımlar için sınırsız bir havuz sunan grafik tasarım yazılımları tasarım sektörünün en önemli öğelerinden bir tanesini oluşturuyor. Bu yazılımlar arasından tercih yapmak ise tamamen size kalmış.

Grafik Tasarım Yazılımları

Corel Draw

Uygulama alanı ağırlıklı olarak baskı grafiği olan Corel Draw listemizin ilk sırasındaki yazılım. El ilanı, broşür, kartvizit ya da diğer kurumsal kimlik öğelerini oluşturmada muhteşem bir adres. 1989 senesinde ilk olarak piyasaya sürülen yazılım her geçen dönemde kendisini geliştirmeyi başararak günümüze kadar ulaştı.

Adobe Illustrator

Corel Draw gibi baskı ağırlıklı tasarımların yapıldığı Adobe Illustrator kullanıcılarına biraz daha farklı imkânlar sunabilen bir yazılım. Son derece gelişmiş bir vektörel tabana sahip olduğu için profesyonellerin birçoğu grafik tasarım yazılımları arasından Adobe Illustrator seçeneğini değerlendirmeye alıyor. Resimleri büyütüp küçültürken herhangi bir piksel sorunu yaşamayacağınız bu yazılım muhteşem bir tercih olabilir.

Adobe InDesign

Tasarımlarda özgürlüğü hedef alan profesyoneller için adres Adobe InDesign olacaktır. Tasarım baştan sona özgün bir şekilde yapılırken hayal gücünün sınırları zorlanabilir. Dünyanın en önemli basın organları bu yazılım ile yeni yayınlarını hazırlarlar. New York Times bu yazılımı kullanan profesyonel firmalara verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesi.

Adobe Photoshop

Herhangi bir resmin üzerinde değişiklikler yapmak ya da birden fazla resmi bir araya getirerek yeni tasarımlar elde etmek isteyen kişiler için en iyi tercih Adobe Photoshop olacaktır. Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de grafik tasarım yazılımları arasında son derece popüler olan yazılım mimari çalışmalardan basın sektörüne kadar birçok farklı alanda kullanılabilmektedir.

3DS Max

Tasarımlarda 3 boyutlu çalışma imkânı sunan çok fazla uygulama yer almıyor. Bu sebeple de 3DS Max sunduğu imkânlar sebebiyle son derece değerli bir yazılım. Yeni projelerin tasarımında tercih edilen bu yazılım özellikle otomobil tasarımları için vazgeçilmezdir. Görünümüne hayran kaldığımız otomobillerin büyük bir kısmı ilk olarak bu yazılım üzerinde tasarlanır.

Free Hand

Adobe Illustrator ile benzer imkânlar sunan Free Hand hala birçok kişinin ilk tercihi konumunda. Geçmiş dönemde tercih edilen grafik tasarım yazılımları arasında yer alan Free Hand vektör çizim uygulaması için geliştirilmiş ve bu alanda en iyi seçeneklerden bir tanesi haline gelmiştir.