Hamileler Neden Aşerir?

Hamilelik insan hayatındaki en mucizevi işlemlerden biri oalrak görülür. Dünyanın büyümesi ve gelişmesi kadınlar nedenlidir. Kadınların bir çocuğu taşıması ve büyütmesi en önemli şeylerden biridir. Her hamile dönem dönem belli şeyler yemek ister. Buna aşerme adı verilmektedir. Hamileler Neden Aşerir? Sorusu ise bu dönemde insanların aklına ilk gelen sorulardan olmaktadır. Aşermede mevsimi olmayan meyveler, farklı tatlardaki yiyeceklere özlem duyulabilmektedir. Bazı insanlar pika adı verilen yiyecek dışı maddeleri de aşermektedir. Bu maddeler toprak, kil ve sabun bile olabilmektedir. Bu sorunun cevabı ise genel olarak hormonlar ile ilgili olmaktadır. Hamile bir kadının vücudunda adeta hormon patlaması yaşanır. Bu da belirli şeyleri yemek istemesine neden olabilmektedir. Kanda sodyum miktarının düşmesi tuzlu ihtiyacını ortaya çıkarır. A vitamini eksik ise bunları içeren havuç, şeftali ve kayısı gibi yiyeceklere de ihtiyaç duyulur. B vitamini eksik ise vücut çikolata ister. Kalsiyum için ise süt ya da peynir istekleri ortaya çıkabilir. Bir bakıma gebelerin ihtiyacı vücutlarındaki eksikliklere bağlı olarak ortaya çıkar.

Hamileler Neden Aşerir

Aşerme Ne zaman Olur ?

Hamileler Neden Aşerir? Kadar merak edilen bir soru da aşermenin ne zaman başlayacağıdır. Normal bir hamilelik 9 ay 10 gün yani 42 hafta civarında sürmektedir. Hamilelik bu dönemde 3 aylık periyotlara bölünür. En önemli olan ilk üç aydır. İlk üç ay boyunca bebek rahime tam olarak yerleşeceği için birçok kadın bu 3 ayı dikkatli geçirmelidir. Düşük yapma ihtimallerinin en yüksek olduğu aylar bunlardır. Aşerme ise genellikle bu aylarda yani ilk 3 ay içerisinde gerçekleşir. Her kadında bu durum aynı değildir farklı zamanlarda da olabilir. Hamileliğin 8. Haftası civarında Beta HCG en yüksek seviyelerde olmaktadır. 14. Haftadan itibaren ise normal değerlere düşmektedir. 5. Ay sonrasında aşermelerin azalmasının temel sebebi de budur. Eğer aşermeniz çok uzun sürüyorsa doktorunuza danışabilirsiniz.

Ne Aşereceksiniz ?

Aşermeler vücudunuzun ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. Gebelikte 23. Haftadan sonra insülin direnci ölçülür buna göre de bir yemek listeniz olur. Hamileler Neden Aşerir? Sorusu vücut kaynaklıdır. En çok aşerilen yiyecekler içinde çikolata, buz, meyve, acı biber, turşu ve erik olarak öne çıkar. En çok aşerilen şeyler ise limon, erik ve tuz olmaktadır. Bu tamamen vücudun ihtiyacından dolayı ortaya çıkar ve bunları yemek istemek çok normaldir. Doktora da danışarak belsinleri tüketebilirsiniz.