Hasta İken Sizi İyileştirecek Besinler

Kimse hasta olmak istemez ama bazen istesek de istemesek de hastalıklar kapımızı çalar. Her hastalığın temelinde bağışıklık sistemimizin çökmesi yatar.

O yüzden grip bile olunsa kişi, kendi bağışıklık sistemini güçlendirecek besin takviyelerine yönelmelidir ama şu da asla unutulmamalıdır: Sadece besinlerden mucize beklemek anlamsızdır. Mutlaka bir doktora gidilmeli, doktorun sizin için önerdiği ilaçlar, doktorun önerdiği biçimde aksatmaksızın kullanılmalı, bunun yanında direncinizi artırmak için bu besinler tüketilmelidir.

hastalık

hastalık

İşte O Besinler ve Bazı Basit Tarifler

Taze sıkılmış portakal suyu: Seracılığın da artması ile portakal sadece kışa has bir meyve olmaktan çıktı. O yüzden her dem bulabilmek mümkün. Hastalık durumlarında portakal suyunu sıkmak ve hiç zaman kaybetmeden tüketmek ilk yapılacak şeyler arasında. Hem basit, hem kolay, hem ekonomik. Portakal bir C vitamini deposu ki bunu zaten biliyoruz.

Bomba: Bu isim sizi korkutmasın. Gaziantep ve çevresinde böyle tanımlandırılıyor. Formül basit. Bir saf maden suyuna, bir gribinin içi boşaltılıyor ve üzerine bir limon suyu sıkılıp anında içiliyor. Bunu içip, iyileşmemek adeta imkânsız.

hasta olmak

hasta olmak

Tavuk Suyuna Çorba: Dışarıdan bir kitap adını anımsatsa da, o aslında bir tarif. Hem de geçmişi çok eskilere dayanan. Bir adet tavukgöğsü alınır ve iyice haşlanır. Diğer tarafta un tereyağında kavrulur. Domatesler rendelenir ve haşlanan tavuk suyunun içine kavrulan un ve domates suyu ilave edilir. Haşlanan tavukgöğsü de didilerek ilave edildikten sonra, tuz, kırmızı biber eklenir ve kaynamaya bırakılır. Dilerseniz bu çorbaya erişte veya pirinç de dahil edebilirsiniz. Karar sizin.