İş Görüşmesi İçin Kıyafet Seçimi

Giyim tarzı; her konuda ve her yerde önemli olduğu gibi, iş görüşmesinde de oldukça önemlidir. Zira; giyim tarzı kişinin kişiliği ve karakteri hakkında, nasıl biri olduğu hakkında bir simgedir. Yani kişinin içinin, dışa yansımış şeklidir. Bu nedenle, özellikle de iş görüşmelerine giderken kıyafet seçiminde dikkatli olmak gerekir.

iş görüşmeleri

iş görüşmeleri

İş Görüşmesinde Ne Giyilir?

Nasıl bir iş için görüşmeye gittiğinizin önemi yok. Önemli olan; işinize, kendinize ve karşınızdakilere saygı duyduğunuzu belli edecek kıyafetler tercih etmenizdir. Aslında bu konuda, yani kendinize yakışan en uygun kıyafeti seçme konusunda siz daha iddialısınızdır. Ama yine de birkaç öneride bulunmakta fayda var.

  • İş görüşmelerinde genellikle siyah, beyaz ve gri renkler tercih edilir. Siyahın asilliğine, sağladığı ağırbaşlı görünüme güvenildiği için, ilk tercihler arasında yer alır. Beyaz ve gri de iş bağlayıcı özelliğiniz olduğunu gösterir. Fakat siz alışılmışın dışına çıkıp mavi rengi de kullanabilirsiniz. Bunu kullandığınız takdirde de, huzur veren bir kişiliğiniz olduğu, güvenilir olduğunuz ve işinize sadık olacağınız sinyali karşı tarafa verilecektir. Bu nedenle maviyi de gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.
iş görüşmesi

iş görüşmesi

  • Görüşme sırasında daha resmi bir hava oluşturmak istiyorsanız, mutlaka ceket kullanmalısınız.
  • Kullandığınız aksesuarlar da, havanıza ayrı bir hava katacaktır. Saat, kolye, yüzük tarzı aksesuarlar ile daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Fakat bu tarz aksesuarların sade ve şık olmasına özen gösterin.
  • Kadınlar için makyaj konusu da önemlidir. Abartılı olmadan, sade bir makyaj her zaman daha makbuldür.
  • Erkekler için de saç-sakal durumu söz konusudur. Temiz ve kendinize yakışan şekilde bir tarzınız olsun.

Unutmayın; bu işlerde ilk izlenim oldukça önemlidir.