Hayvan Sahibi Olmanızın Sağlığınıza 6 Etkisi

Son yıllarda çok daha çok yaygınlaşan evcil hayvan edinmenin faydaları arasında hayvan sahibi olmanızın sağlığınıza 6 etkisi bulunmaktadır.

Hayvan sahibi olmanızın 6 etkisi sayesinde çok daha rahat ve huzurlu zaman geçirmek mümkün olacaktır. Minik dostlarımız ile çok daha keyifli zamanlar geçirmenin yanı sıra onlar ile yaşamak hem ruhsal hem de fiziksel sağlık bakımından önemli bir yere sahip olmaktadır. İşte hayvan sahibi olmanın 6 etkisi şunlardır;

1 – Tansiyonu Dengeler

Genel olarak hayvanları sevmek ve onlar ile zaman geçirmek insanların üzerinde yer alan stresi azalmasından dolayı tansiyonun belli bir dengede olmasına yardımcı olur. Özellikle hayvanlar ile göğüs teması rahatlatır ve nefes alış verişinin düzene girmesini sağlar.

2 – Kalp Rahatsızlıklarına Engeller

Yapılan bilimsel araştırmalara göre köpek ya da kedi sahibi olmak pek çok kalp hastalığına yakalanma olasılığını da ve bu hastalıklardan ölme riskini de yaklaşık olarak % 30 ile 40 oranında azaltmaktadır.

3 – Depresyon Riskini Azaltır

Hayvan sevmek ve onları okşamak vücutta bulunan serotonin ile oksitosin mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlar. Bu durum depresyona yakalanma riskiniz en aza indirmektedir. Bir hayvan ile beraber olmak sevgini ve güvenin devamlı olarak hissedilmesini sağlar.

4 – Stresi Alır

Stresli bir iş temposu sonunda rahatlamak için evde beslediğiniz kedi ya da köpeğiniz ile zaman geçirmeniz yeterli olacaktır. Hayvanınız ile geçireceğiniz zaman kanda yer alan stres hormonu kortizolü düşürdüğü için sakinleşerek rahatlanır.

5 – Alerjiyi Engeller

Genel olarak çocuklarda oluşan alerjik durumlarda evde hayvan besleme konusunu pek düşünmezler. Bebekler zarar görecek diye yanlarına yaklaştırılmayan hayvan dostlarımız yapılan araştırmalar sonrasında hayvanlar ile büyüyen çocukların alerjilere karşı daha dirençli olduğu görülmektedir.

6 – Ruh ve Bedene İyi Gelir

Her zaman hayvanlar insan vücuduna ve psikolojisinde oluşan değişikliklere karşı duyarlı olmaktadır. En çok köpekler değişen psikolojiyi anlar ve sahibinin üzgün olduğu zaman daha fazla vakit geçirerek yanında olurlar. Hatta köpek sahibi olmanın faydaları olarak sahibinin kanser olduğu sezen köpeklerin olduğu görülmüştür.