Keçiboynuzu Nedir? Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu, yüksek besin değerleri ile vücut için çok yararlı bir bitkidir. Keçiboynuzu, düşük kalorili, yüksek proteinli, demir, vitamin, potasyum, kalsiyum ve magnezyum zengini olmasıyla bilinmektedir.

Keçiboynuzu Nedir?

Keçiboynuzu veya bilinen diğer ismiyle harnup, baklagiller familyasına dahil olan bir bitkidir. Akdeniz ikliminin hâkim olduğunu yerlerde doğal olarak yetişir. Yeşil çalı ya da ağaç formunda bulunabilir.

keçiboynuzu nedir

Pek çok insan tarafından kokusu kötü bulunsa da ve sevilmese de keçiboynuzu, mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Peki, bu kadar faydalı olan keçiboynuzunun faydaları nelerdir?

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu, özellikle demir ve kalsiyum değerleri bakımından çok yüksektir. Aynı zamanda iyi bir riboflavin, folik asit, niasin, potasyum, bakır, manganez ve selenyum ve diyet lifi kaynağıdır.

Keçiboynuzunun sağlık açısından yararlarından bazıları şunlardır:

  • Keçiboynuzu içinde yer alan lif, vücuda yemek yedikten sonra serbest bırakıldığını söylenen bir hormon olan postprandiyal ghrelinin salgılanmasını engellediği için özeldir. Bunun anlamı, keçiboynuzu aşırı yemek yeme isteğini engelleyebilir ve bu sebeple kilo vermeye sağlıklı bir şekilde yardımcı olabilir.
  • Keçiboynuzu içerisindeki yüksek lif oranının, düşük kolesterol seviyeleri ile alakalı olduğu kanıtlanmıştır. Keçiboynuzu içindeki çeşitli polifenoller kolesterolü kontrol altında tutmaya yardımcı olur.
  • Keçiboynuzu çekirdeğindeki yüksek miktardaki polifenolün bir antioksidan aktiviteye sahip olduğunu ve yapılan bilimsel çalışmalar, bu polifenollerin kanser hücrelerinde savaşmada etkili olduğunu ve bazı kanser türlerini engellediğini kanıtlamıştır.
  • Keçiboynuzu içerisinde bulunan kalsiyum, süte oranla 3 kat daha çoktur. Sağlıklı kemiklerin olmazsa olmazı kalsiyumun, keçiboynuzunda çok miktarda bulunması; kemiklerin güçlendirilmesi ve kemik erimesini engellemede yardımcı olur.
  • Zengin bir diyet lifi kaynağı olan keçiboynuzu özü, vücudun sindirim aktivitelerine yardımcı olur. Bağırsak işlevlerini düzenleyen lif, aynı zamanda mide suyunun salgılanmasını ve peristaltik hareketlerin uyarılmasını sağlar. Bu sebeple, şiddetli gastrointestinal rahatsızlıkları engellemede etkili olabilir. Keçiboynuzu özü ayrıca, akut başlangıçlı ishale karşı bir tedavi şekli olarak kullanılır.
  • Antibakteriyel özelliği sayesinde yaraların hızlıca iyileşmesine yardım eder.

Lif oranı yüksek, antioksidan içerik olarak zengin, düşük yağ ve şeker oranı ile kafeinsiz ve glütensiz bir besin kaynağı olan keçiboynuzu, toz halinde, atıştırmalık olarak, şurubu, özü veya hapları ile günlük beslenme alışkanlıklarınıza kolaylıkla eklenebilir. Kabukları yaş veya kuru halde tüketilebilir. Keçiboynuzu kabuğu ve çekirdeklerini öğütme işleminde geçirilerek toz halinde sütle ve balla sütlü kahve pişirir gibi pişirerek veya pekmez yaparak sağlıkla tüketebilirsiniz.