Sosyal Medyanın İnsan Üzerindeki Etkileri

Sosyal medya platformları artık insan yaşamının merkezinde yer almaya başladı. Toplum içinde sosyal medya hesabı bulunmayan kişilere garip bir gözle bakılıyor. Kullanıcılar aktif olarak paylaşım yapmasa bile gündemi takip etmek için sosyal medyayı kullanıyor. Ancak sosyal medyanın insan üzerindeki etkileri olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Doğru bir şekilde kullanıldığında ise olumlu sonuçlardan bahsetmek mümkün. Yazımızın devamında bu konuya odaklanacağız.

Stres

Kullanıcılar stresten uzaklaşabilmek adına sosyal medyayı tercih ediyor. Araştırmalara göre sosyal medya kullanmanın stresi azalttığı doğru bir önerme. Fakat bazı durumlarda kullanıcıların stres düzeylerinin artış gösterebildiği görülüyor.

sosyal medya

Depresyon Başlangıcı

Sosyal medya araçlarını kullanan kişilerde depresyon emareleri görülebilir. Depresyonun başlangıç evresindeki kullanıcılar sosyal medya hesaplarında olumsuz etkileşimler aldıklarında, depresyonun başlama evresi hızlanıyor. Bunun tersine olumlu etkileşimlerde depresyondan uzaklaşılıyor.

Uyku Bozuklukları

Uyku düzeninin bozulması doğrudan sosyal medyayla ilgili değil. Genel bir kapsam içinde teknolojinin uyku bozukluklarına neden olduğu söylenebilir. Sosyal medya, akıllı telefonlar ve online oyunlar. Bunların hepsinin uyku sorununda etkisi bulunuyor.

Bağımlılık

Araştırmalar, sosyal medyanın ciddi bir bağımlılık yarattığı yönünde. Bazı uzmanlara göre sosyal medya bağımlılığı ruhsal bir rahatsızlık. Kullanıcılar daha önce vakit ayırdıkları aktiviteler yerine zamanını sosyal medyaya ayırabiliyor.

Yalnızlık Hissi

Sosyal medyanın insan üzerindeki etkileri arasında yalnızlık durumu öne çıkıyor. Kullanıcılar sosyal medyada o kadar çok vakit geçiyorlar ki, her biri giderek yalnızlaşmaya başlıyor. Öyle ki, sosyal medyadaki arkadaşlarının daha iyi bir yaşam sürdüğünü düşünen kişinin kendini dışlanmış hissetmesi gibi bir durum ortaya çıkıyor.

İletişim Becerilerinin Kaybolması

Sosyal medyada fazla vakit geçirip, sosyal yaşamında daha az iletişim kuranlar için iletişim becerilerinin zedelenmesi söz konusu. Böyle bir durumda kişi kendini net bir şekilde karşı tarafa anlatamayabiliyor.

Ani Duygu Geçişleri

Araştırmalar sosyal medya kullanıcılarının ani duygu geçişlerine sahip olduğunu ortaya koyuyor. Kullanıcı mutlu bir ruh halinden bir anda öfkeli bir pozisyona geçebiliyor. Aynı şekilde öfkeden başka bir duyguya hızlı bir şekilde atlayabiliyor. Psikologlara göre duygusal geçişler ciddi rahatsızlıklara gebe olabilir.

Değerli Hissetme

Sosyal medyanın insan üzerindeki etkileri içinde değerli hissetme unsuru da var. Yapılan bir paylaşımın yüksek etkileşim alması sonucunda, kullanıcı kendini değerli hissetmeye başlıyor. Hesabın takipçi sayısının yükselmesi, beğeni sayılarının artması durumunda kişinin özsaygısı yükseliyor.