Otizm Spektrum Bozukluğu Tedavisi

Otizm spektrum bozukluğu, nörogelişimsel bir bozukluk olarak bilinmektedir. Otizm spektrum bozukluğu olarak bilinmekte olan rahatsızlığın görüldüğü kişilerde sosyal iletişimlerde ve etkileşimlerde problemlere neden olabileceğini söylemek mümkün olmaktadır.

Beynin farklı kısımlarında görülmekte olan gelişim problemleriyle ilişkilendirilmektedir. Çocukların beyinlerinde farklı kısımlarda görülen gelişim problemleriyle ilgili bir rahatsızlıktır.

Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?

Otizm spektrum bozukluğu kişinin sosyal hayatında problemler yaşamasına yol açan bir rahatsızlık olarak ifade edilebilmektedir. Otizm spektrum bozukluğunun beynin farklı kısımlarında görülmekte olan gelişim problemleriyle ilişkilendirildiğini söylemek mümkün olmaktadır. Kişinin otizm spektrum bozukluğu ile ilgili olarak https://www.tetaclinic.com.tr/otizm-spektrum-bozuklugu sitesi üzerinden de bilgi alabilmesi mümkün olmaktadır.

Rahatsızlık doğuştan gelebileceği gibi yaşamın ilk zamanlarında da ortaya çıkabilecek olan nörogelişimsel bir farklılık olarak ifade edilebilmektedir. Otizm rahatsızlığının ise beyin yapısında veya işleyişinde görülmekte olan bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklı olarak meydana geldiği düşünülmektedir.

Otizm Spektrum Bozukluğu Neden Oluşur?

Otizm spektrum bozukluğu beynin farklı bölümlerinde meydana gelen gelişim problemleriyle ilişkilendirilmektedir. Rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak genetik temeli bulunan bir rahatsızlık olduğuna dair bulgular olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Otizm spektrum bozukluğuna neden olan gen ve genler ise henüz tam olarak bilinmemektedir. Bir nörogelişimsel bozukluk olarak değerlendirilmekte olan otizm spektrum bozukluğu doğuştan gelebileceği gibi yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak da nitelendirilebilmektedir.

Otizm spektrum bozukluğu görülen kişilere erken tanı konulması durumunda otizm belirtilerinin kontrol altına alınması söz konusu olabilmektedir. Teta Clinic otizm spektrum bozukluğu tedavisi için profesyonel bir şekilde danışmanlık ve tedavi hizmeti sunmaktadır.

Otizm Spektrum Bozukluğu Belirtileri Nasıl Fark Edilir?

Otizm spektrum bozukluğu görülen kişilerde benzer belirtilerin ortaya çıktığını söylemek mümkün olmaktadır. Düzenlenen eğitim programları sayesinde otizm belirtileri kontrol altına alınabilmektedir. Otizm spektrum bozukluğu yaşayan kişilerin iletişim kurmaya yönlendirilmesi ve erken tanı konulması sayesinde çocukların yaklaşık olarak yüzde ellisinde belirtiler kontrol edilebilmektedir.

Düzenlenen eğitim programları ile de rahatsızlığın tedavi süreci daha kolay bir şekilde ilerlemektedir. Görülen otizm belirtileri arasında erken yaşlarda ismine tepki vermeme, çocuğun dil becerilerinde gecikme görülmesi, kendisine bakan kişilere nadiren gülümsemesi, göz teması kuramama, motor gelişimi geriliği görülmesi, bebeği kaldırmak istediğiniz zaman size doğru uzanmaması gibi belirtiler yer almaktadır.

Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklar Nasıl Eğitilir?

Teta Clinic otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda erken tanı konulması ile elde edilen bir gelişim söz konusudur. Gerçekleştirilen özel eğitim programları sayesinde otizm spektrum bozukluğu tanısı konulan çocuklar için eğitim, özel eğitim programları ile gerçekleştirilmektedir.

Otizm spektrum bozukluğu görülen kişilerin eğitimleri sırasında bireysel farklılıkların göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Buna göre farklılıkların göz önünde tutulması sayesinde kişiye özel eğitim programları uygulanmaktadır.

Otizm spektrum bozukluğu olan kişilerde erken teşhis konulması ve doğru bir eğitim programı uygulanması oldukça önemlidir. Erken teşhis konulması sayesinde otizm belirtilerinin büyük bir oranda kontrol altına alınabilmesi mümkün olabilmektedir. Teşhis konulması ve en doğru şekilde eğitim programlarının uygulanabilmesi için Teta Clinic size ihtiyacınız olan her konuda destek sağlayacaktır.

Otizm spektrum bozukluğu olan kişilere uygulanacak olan eğitim ve tedavi sırasında ailelerin desteği de oldukça önem taşımaktadır. Çocukların gelişimine katkı da bulunulması için ailelerin ve eğitimcilerin iş birliği yapması gelişimlerine katkı sağlamaktadır.

Teta Clinic Otizm Spektrum Bozukluğu Tedavisi

Bir nöro gelişimsel bozukluk olan ve kişilerin sosyal iletişimlerinde çeşitli problemlere yol açan otizm spektrum bozukluğunun görülmesi durumunda tedavisi sağlanabilmektedir. Beynin işleyişini veya yapısını etkileyen çeşitli sinir sistemi sorunlarından kaynaklı olarak görülebilecek olan otizm spektrum bozukluğunda erken tanı konulması büyük bir öneme sahiptir.

Görülen rahatsızlıkta çevresel faktörlerin etkisi olduğunu söylemekte söz konusudur. Görülen otizm spektrum bozukluğu yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkabileceği gibi doğuştan da gelebilmektedir. Otizm spektrum bozukluğunun kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.

Yapılacak olan müdahale ile otizm erken yaşlarda tespit edilebilmektedir. Gerçekleştirilecek olan tedavi yöntemlerinin ise özel eğitim programlarıyla sağlanacağını söylemek mümkün olmaktadır. Düzenlenen eğitim programları kişilerin bireysel ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde tasarlanmaktadır.

Bazı durumlarda otizm spektrum bozukluğu görülen kişilerde ilaç tedavisinin uygulanması da önerilebilmektedir. Bireylerde görülen istenmeyen hareketlerin önüne geçilmesi ve bireylerin eğitimine destek olması amacıyla tercih edilebilmektedir. Tam olarak tedavisinin ilaçla sağlanması ise söz konusu değildir.

Teta Clinic İle Otizm Spektrum Tedavisi

Teta Clinic tarafından uygulanmakta olan otizm spektrum tedavisinin kişiye özel olarak uygulanması sayesinde elde edilecek başarı oranında oldukça yüksek olduğunu söylemekte fayda vardır. Otizm spektrum bozukluğu görülmekte olan çocuklarda yeteneklerin geliştirilmesini sağlamakta söz konusu olmaktadır.

Hayatının ilk yıllarında otizm spektrum bozukluğu görülen kişilerde erken teşhis edilmesi ve erken tedavi uygulanması oldukça önemlidir. Çocuğun yaşam kalitesini artırmak ve gelişiminin iyiye gitmesini sağlamak için tetaclinic.com.tr tarafından uygulanmakta olan psikolojik destekler büyük bir fayda sağlamaktadır. Ebeveynlerin desteği de bu noktada oldukça önemlidir.