Topuk Çatlakları Nasıl Geçer?

Kadınların en çok önemsediği noktalardan biri ayaklarıdır. Ancak çoğu zaman topuklarda meydana gelen çatlaklar ayaklarının görsel estetikliğini bozar ve can sıkıcı görünümler yaratır. Topuklarda meydana gelen bu çatlak görüntüden kurtulmak bazı basit uygulamalar sayesinde mümkün olabilir. Topuklarda biriken ölü derinin ortadan kaldırılmasıyla birlikte topuk çatlakları da kaybolur. Çünkü deri kendisini yenileme aşamasına girer ve belirli bir süre zarfı içerisinde taze ve yumuşak bir deri meydana gelir. Bir daha çatlak oluşmasına izin vermemek için deri sertleşmeden bakım yapmak gerekiyor.

Muzla Topuk Çatlağını Geçirme

Topuk çatlaklarından kurtulmak için en iyi aracılardan biri de muzdur. Sertleşen derinin kısa sürede yumuşamasına ve kendisini tazelemesine olanak sağlayan muzla basit uygulamalar yapabilirsiniz. Öncelikle yapılması gereken şey, bir muzu ezmek, topuklara uygulamak ve 15 dakika boyunca bu şekilde beklemesini sağlamaktır. Muzu temizledikten sonra topuklarınızdaki yumuşamayı ve değişimi kısa sürede fark edebilirsiniz.

Zeytinyağı da Topuklar için Faydalı

Topuklarınızı yumuşatmak için zeytinyağından da yararlanabilirsiniz. Uyumadan önce topuklarınıza zeytinyağı sürmek ve gece boyu çoraplarla uyumak, sabah uyandığınızda yumuşacık topuklara sahip olmanıza olanak sağlar. Aynı işlem vazelin ile de gerçekleştirilebilir. Yatmadan önce topuklarınıza bir miktar vazelin sürün ve vakit kaybetmeden çoraplarınızı giyin. Sabaha kadar ayaklarınıza kalmasını sağlayın. Düzenli olarak uyguladığınızda kısa süre içerisinde topuklarınızdaki derinin yumuşadığını ve tazelendiğini göreceksiniz.