Yazılım Hakkında Bilinmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Bir programlama dili öğrenmek istediğinizde, yazılım geliştirme alanında lisans eğitimi almak istediğinizde nerden başlamalı? Neler yapmalı? Nasıl başlamalı ve dahası olacak birçok soruya yanıt arayanlar… Birkaç başlıkta sizlere özet bilgiler sağladığımız bu kaynakta, yazılım geliştirici kişilerin bilmesi istenen 10 bilgi buradadır!

Eğer kendi başınıza programlama öğreniyorsanız, geliştirici ya da programcı olmak istediğinizde, veri yapıları ve algoritmalar nelerdir? Bunlar hakkında genel bir bilgi sahibi olmaya çalışın. Programlamanın temel yapısı algoritma ile başlar. Algoritma mantığını iyi bir derecede kurarsanız, çok şeyi başarmak da bir o kadar kolaylaştır. Herhangi bir programlamada temel veri yapısı olan dizi, harita, küme ya da bağlantılı liste gibi bilgiler olmazsa olmaz bilgilerden biridir.

Kaynak Kontrolü Nedir? Bilin…

Bazen birçok yazılımcı birlikte çalışma sürdürmektedir. Bu tip durumlarda Git gibi kaynak kontrol araçları, ihtiyaçlarınıza uygun olarak proje geliştirmede sizlere yardım eder ve kodlayıcı, yazılımcı olduğunuzda da SVN ya da Git sürüm kontrol araçlarıyla daha eş zamanlı kodlama yapan kişilerle paylaşırsınız.

Sublime, Brackets, Vim, Visual Studio, Atom, Notepad++ gibi terimleri daha önce duydunuz mu? Bu terimler, birer metin editörüdür. Eğer sistem yöneticisi programcısı değilseniz, bilgisayarda çalışırken kodlarınızı hem düzenli hem de daha sağlıklı bir dizede yazmak adına bu tip metin editörlerine her zaman ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Veritabanı ve SQL

30 yılı aşkındır var olan SQL, 30 yıl boyunca daha olacak olan veritabanı niteliğini taşıyan bir beceridir. Birbirinden farklı onlarca veritabanı bulunmaktadır. İçlerinde en çok Oracle , Microsoft SQL Server , MySQL , PostgreSQL popüler ve bilinenler arasındadır. Veritabanına ne kadar aşina olursanız, verilerle ilgili ekleme çıkarma, güncelleme gii işlemlerde de çok daha hızlı şekilde SQL sorgular yazabilirsiniz.

Microsoft Excel Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Birçok şeyi Excel ile yapmak mümkündür, unutmayın. Veri analizinden tutun da birçok veriyi işlevli hale çevirmeye, çeşitli veriler üzerinde veri kalite kontrolü yapma, verileri kümeleme ya da proje planlaması yaparken büyük verilerde düzenleme yapmak adına Excel tam aradığınız programdır. Bu konuda filtreleme ve kısa yollarla beraber dilediğiniz kalitede bir kullanım sergileyebilirsiniz.

Bir Program Dili Öğrenin!

Kesinlikle bir programlama dili öğrenin. İyi bir programcı olmak için Java, Javascript ya da Python gibi dillerden birini kesinlikle öğrenin. Yeterli seviyede bilin ve buna göre çok kolay seçimler yapmanız adına popüler, kaynağı bol olan dillere yönelin.