Amerika Vizesi Nasıl Alınır

Amerika’ya seyahat edebilmek için hava, kara ve deniz sınır kapılarından giriş yapmaya olanak tanıyan Amerika vizesi gerekmektedir. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Amerika vizesine tabi tutulmaktadır. Türkiye’de amerika vizesi İstanbul ve Ankara’daki temsilcilikler tarafından verilmektedir. Ekstrem durumlar için acil randevu alınarak vize başvurusu gerçekleştirilmektedir.

  Amerika vizesine başvuracak herkesin DS-160 adı verilen formu doldurması beklenmektedir. Online olarak dolduran DS-160 formu sonrası randevu alınmaktadır. Formun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması, vize başvurusunun başarılı bir şekilde sonuçlanması için önem arz etmektedir. Amerika vizesi için pasaport, vize başvuru formları, banka referans mektubunun aslı, varsa tapu fotokopileri ve davet mektubu gerekmektedir.

  Amerika Vizesi Türleri Nelerdir?

  Amerika’ya seyahat amacına göre amerika vizesi türleri değişiklik göstermektedir. Aile ziyaretinde bulunmak ve tatil amacı ile Amerika’ya gidecek olanlar, B-1/B-2 Turistik veya Ticari Amaçlı Ziyaret Amerika Vizesi başvurusunda bulunmaktadır. Sağlık problemleri nedeniyle tedavi amaçlı Amerika’ya gidecek olanların B-2 Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Amerika Vizesi başvurusu yapması gerekmektedir.

  Amerika’daki uluslararası hava yollarında çalışanlara yönelik D, C1/D Mürettebat Amerika Vizesi verilmektedir. Amerika öğrenci ve değişim programı vizeleri de değişiklik göstermektedir. Amerika’da uzun süreli akademik eğitim almayı hedefleyenler için F1,F2 Öğrenci Amerika Vizeleri bulunmaktadır. Olağanüstü yetenek ve başarıya sahip kişilerin yanı sıra oyuncular da kısa süreli çalışma vizesine başvuru yapabilmektedir.

  Amerika Vizesi Gerekli Belgeler Nelerdir?

  En az 1 yıl geçerli pasaport istenmektedir. Varsa eski pasaportlar da kabul edilmektedir. 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Vukuatlı nüfus kayıt örneğinin yanı sıra evli olanlar için evlilik cüzdanı ve diploma aranan belgeler arasında yer almaktadır. Herhangi bir dil kursuna giden kişiler, kurs sertifikasını belgeler arasına koyabilmektedir.

  Sağlık sigortası, öğrenci olanlar için öğrenci belgesi, banka onaylı hesap hareketi özetleri ve çalışanlar için maaş bordroları, amerika vizesi için gerekmektedir. Servis ve vize ücretinin ödendiğine dair makbuz talep edilebilmektedir.

  Kendi şirketi olanlar vergi levhası fotokopisi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve imza sirküleri fotokopisini teslim edecekleri evraklar arasında bulundurmaktadır. Gerekli belgelerin eksik olması durumunda, Amerika vizesi başvuru süreci uzamaktadır.