Hayatı Yaşanır Kılmanın Yolları Nelerdir?

Hayat… 2 heceli minik bir kelime sadece. Ama söylemesi oldukça zor olan tekerlemelerden daha karmaşık bir kelime… Evet; HAYAT… Ne zaman ne getireceği ve bizden ne götüreceği belli olmayan, koca bir muamma.

Her insanın tek istediği mutlu olmaktır aslında. Hayattan tek beklenti de budur elbette. Mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam… Fakat her zaman her istediğimiz olmadığı gibi, mutlu olmamız da mümkün olmuyor bazen. “Herkesin derdi başından aşkın” derler ya hani; işte o hesap.

mutluluk

mutluluk

Öyle zamanlar oluyor ki; dünyanın tüm yükü sanki bizim omzumuzdaymış gibi, bütün dertler bir anda gelip bizi bulmuş gibi, sanki tüm dünya bir olmuş bizimle savaşırmış gibi… Hemen hemen herkesin başından geçmiştir böyle zamanlar. Ve bilinir ki yemek dahi yemek istemez insan. Ama unutmamak lazım ki, insan kendi kendisinin doktorudur. Hayattan bir şey beklemeden kendi kendine yetebilmelidir. Bilmelidir ki; bir derdi varsa dermanı da kendisindedir. Nasıl mı?

Güleryüzlü Olmak İlk Şart!

Evet evet, hayatı yaşanılır kılacak ilk unsur bu. Güleryüz her derde devadır. Ne olursa olsun; işinizi de kaybetseniz, borç batağında da olsanız, güleryüzü eksik etmeyeceksiniz. Her şeyin mutlaka düzeleceğine inanarak, asaletinizi koruyarak tebessüm edeceksiniz. Size bu konuda bir sır da vereyim; insan bir konuda rol yaptıkça alışırmış ve ilerde gerçeğini yapmaya başlarmış. E birazcık rol icabı tebessümden kimseye zarar gelmez.

*İnanmak. Tüm karanlık gecelerin yerini güneşli sabahlara bıraktığını düşünüp, güzel günlere kavuşacağınıza inanmalısınız. Bu inanç, insana manevi bir güç verir. Olmayacak bir olayı bile bu manevi güç sayesinde çok çalışıp oldurabilirsiniz.

güler yüzlü

güler yüzlü

*Mutlu etmek. Mutluluğun yolu, tabi ki de bir başkasını mutlu etmekten geçiyor. Denediniz mi hiç? Küçük bir sokak çocuğuna pamuk şeker verip deneyin mesela. Gözlerinin içi gülünce o mutluluğu kalbinizde hissedeceksiniz.

Ve son olarak da;

*Sağlığa dikkat etmek. Hayatta hiçbir şey sizden daha önemli değil. Sağlığınız yerinde olursa; maddi manevi her sıkıntının üstesinden gelirsiniz. Bir Arap atasözünde de geçtiği gibi: “Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi var demektir.”