Bu Bilgisayar Programı Kanseri İlerlemeden Önce Tespit Ediyor!

Kanser genellikle bir ağrı, anormal bir büyüme veya belki de sadece yorgunluk hissetmeye başladığında bulunur. Şimdi bilim adamları, belirtiler ortaya çıkmadan önce, kanseri tespit edebilen ve izleyebilen bir bilgisayar programı geliştirerek, erken tarama ve daha iyi tedavi için kapıyı açtı.

kanser

kanser

Kanser Hastalıklarında Erken Teşhis için Geliştirilen Süper Bilgisayar Programı: “CancerLocator”

CancerLocator adı verilen program, hasta kan numunelerinde tümör DNA’sını algılıyor ve tümörün vücuda nerede yerleştiğini tam olarak belirliyor. Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nden ve Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından geliştirilen CancerLocator, hücreler ölünce kan dolaşımına kaçan DNA’yı analiz ederek çalışıyor.

DNA’nın her bir parçası, metil grupları adı verilen, genlerin açılıp kapatıldığını gösteren benzersiz bir kimyasal eklenti modeline sahip. Bu metil belirteçleri, kanserli bir hücrede bir genin var olup olmadığını gösterebiliyor.

kanser hücresi

kanser hücresi

Ayrıca, hücreler ve dokular, vücutta aktive olan farklı genlere sahip oldukları için, metilasyon kalıpları DNA’nın nereden geldiğine dair bir plan olarak da işlev görebiliyor. Program, bir tümörün varlığı ve yeri hakkında ipuçları sunmanın yanı sıra, kişiselleştirilmiş tedavi seçeneklerini bildirmek, bir ilacın etkinliğini izlemek ve muhtemel tekrarlama hakkında erken bir uyarı vermek için kullanılabiliyor.

Erken kanser teşhisi bir hastanın hayatta kalma olasılığını arttırmada en önemli faktördür. Ve birçok ilaç şirketi, zaten kendi DNA testleriyle gelen ilaçları vermeye başlamış durumda. Ayrıca, eğer CanserLocator, daha geniş çapta insan kanserinin doğru bir şekilde teşhis edilmesinde etkili olduğunu ispatladığında, sağlıklı kişilerde de düzenli kanser taramasında da kullanılabilir.