Baklagillerin İnanılmaz Faydaları

Baklagiller özellikle Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Geleneksel bir besin kaynağı olan baklagiller Türk mutfağında adeta vazgeçilmez olarak değerlendirilebilir. Çünkü bu besinler sayesinde özellikle kışın soğuk günlerinde vücudumuzu bazı hastalıklara karşı koruyabiliyoruz. Belki de etten sonra en büyük protein miktarına sahip besin öğesi olan baklagiller uygun fiyatta olması nedeniyle de sıklıkla tercih ediyor. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için baklagillerin inanılmaz faydalarından söz ettik, mutlaka okuyun.

baklagil

baklagil

Baklagillerin Sağlığımız İçin Önemi

Her şeyden önce kalp hastalıklarına karşı kişiyi koruyan baklagiller kalp krizinde ölümlerini neredeyse yüzde 27 oranında azaltıyor. Günlük 12 veya 33 gram arasında tüketilirse kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor. Diyabeti kontrol altında tutan baklagiller kan şekerinin hızlı artışını önlüyor. Ayrıca içeriğinde bulunan çözünebilir lifler sayesinde kandaki kötü kolesterol düşüyor. Bir insanın her 1000 kalori alımında günlük 14 gram lif tüketmesi gerekir.

baklagiller

baklagiller

Baklagiller içeriğinde insan sağlığına yararlı olan onlarca vitamin ve mineral mevcut. Bunlardan bazıları protein, nişasta, A, C, E, K  vitaminleri. Yine kalsiyum, bakır, magnezyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko açısından zengin olan baklagiller insan sağlığında önemli bir yere sahiptir ve yeterli şekilde tüketilmesi gerekir.

Sonuç olarak her insanın yaşamında belli oranlarda tüketmesi gereken baklagiller sağlığımız açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle nohut, mercimek, kuru fasulye, bulgur ve benzeri gibi baklagillerden herkesin düzenli olarak yemesini tavsiye ediyoruz.