Cildi Sıkılaştırmak için Ne Yapmalı?

Cilt, yaş faktörü, genetik etkiler ve yanlış bakım sonucunda zamanla sıkılığını kaybeder. Sıkılığını kaybeden ciltte sarkmalar oluşacağı gibi rengi matlaşır. Cildi sıkılaştırmak için farklı kozmetik ürünleri denense de çoğu zaman sonuçsuz kalabilir.

cilt bakım

cilt bakım

Cildin Sıkılaşmasını Sağlayan Uygulamalar

Cildi sıkılaştırmanın en etkili yolu buz masajıdır. Sabahları, temiz cilde 10 dakika süresince buz uygularsanız, cilt tabakasını da canlandırısınız. Yeşil çay, ada çayı ya da sütü buz poşetlerine koyun ve her gün bir tanesini cildinizde gezdirin. Buz ile cilt dokusu canlanır ve ölü hücreler temizlendiği gibi gözenekler de sıkılaşır.

Bal, süt, yoğurt ve salatalık içeren maskeler cildi sıkılaştırır. Kullanacağınız maskelerin içine mutlaka bal ya da süt ekleyin. Bal cildi nemlendirir, süt ise daha gergin yapar. Cildinize iki haftada bir kil ve mısır unu karışımı ile peeling uygulayın. Cildinizi her zaman maden suyu ile silin. Makyajınızı ise mümkün olduğunca temizleme sütü ile temizleyin. Temizleme sütü yoksa doğal süt kullanın.

cilt

cilt

Gün içinde yüz kaslarınızı çalıştırmak için yüz yogasına 10 dakika ayırın. Yüz kaslarınız sıkılaşacağı gibi cildiniz de toparlanır. Cildinize doğru şekilde bakar ve suyu da ihmal etmezseniz, cildiniz sarkmaz. 25 yaş sonrasından itibaren cilde düzenli şekilde bakım yapılmalı. Cilt kaslarını güçlendiren, yüz yogası ise sarkan cildi büyük ölçüde toparlar ve sizi daha genç gösterir.