Çocuklar ile İyi İletişim Kurmanın Yolları

Gerek çocukluk gerekse ergenlik döneminde ebeveynlerin yaşadıkları en büyük sorunların başında çocukları ile doğru şekilde iletişime girememeleri geliyor. Çünkü büyüme evresindeki çocuklar oldukça farklı duyguları bir anda yaşayabiliyor. Böyle olunca da anne babaları ile aralarında ciddi sorunlar olabiliyor. Üstelik bu sorunların üstesinden doğru şekilde gelinmediği zaman ileride düzelmeyecek sorunlar çıkmış olacak.

çocukla iletişim

çocukla iletişim

Suçlamadan Konuşmayı Öğrenin

Anne babaların yaptıkları en büyük hataların başında, sürekli olarak çocuklarını suçlamaları geliyor.. Böyle olunca çocuklar herhangi bir hata yaptıkları zaman bunu anne babalarından gizlemeyi tercih ediyorlar. Halbuki yapılması gereken şey hiç olmadığı kadar kolay. Herhangi bir sorun kendini gösterdiği zaman anne baba öncelikli olarak sakin olmalı. Sorunun neden kendini gösterdiğini öğrendikten sonra bunun yanlış olduğunu çocuğa anlatmak gerekmekte.

iletişim kurmak

iletişim kurmak

Bununla beraber birçok ebeveyn çocuklarını başkaları ile kıyaslamaktan geri alamıyor. Çocuklar da sürekli olarak kıyaslandıkları için ne kadar ellerinden geleni yapsalar da asla ailelerini memnun edemeyeceklerini bilirler. Bundan dolayı da kendilerini içlerine kapatırlar. Halbuki bunun yerine çocuklar asla başkaları ile kıyaslanmamalıdır. Her çocuğun yapabileceği şeyler sınırlıdır ve bundan dolayı da onları yapabilecekleri şeyler konusunda desteklemek gerekmektedir. Çocuklar eğer ki ailelerinin onlara desteklerini arkalarında hissederlerse, ne kadar zorlanmış olurlarsa olsunlar fark etmez, ellerinden gelen her şeyi yapacaklar ve bu sayede de başarılı sonuçlara erişmiş olacaklardır.