Gitarda Pena Seçimi

Gitara yeni başlayanlar bir çok pena çeşidinin içinden genellikle hangi penanın kendi gitarına ve kendi çalışına uygun bir pena olacağına karar veremez. Durum aslında bu kadar karışık değildir aksine ihtiyaçlarımızdan yola çıkarak kendimiz için en uygun penayı seçmemiz mümkündür.

 

Piyasada bir çok pena üreticisi bir çok farklı pena üretmektedir. Bu penalar farklı renklerde, farklı boyutlarda, farklı kalınlıklarda ve farklı malzemelerde olurlar.

 

Eğer hangi pena sizin için en uygun pena bunu bilmiyorsanız öncelikle çaldığınız gitarın çeşidine göre bir pena seçmekle başlamalısınız.

penalar

penalar

Pena Çeşitleri Nelerdir?

 

Gitar penaları akustik gitar için de, klasik gitar için de, elektro akustik ve elektro gitar için de kullanılır. Bas gitarı da unutmadan eklemek gerekir. Dolayısıyla farklı gitarların farklı çalış şekli ve farklı penaları vardır.

 

Örneğin akustik gitarlar için penalar çok kullanışlıdır. Ritim çalmak için istediğiniz kontrolü sağlamanızda yardımcı olur. Ancak akustik gitarda ritim çalmak için kullandığınız ince ve esnek pena elektro gitar için uygun olmayabilir. Akustik gitarlar için üretilen esnek ve ince penalar kalın tellerde ritim çalma duygusuna hakim olmak ve penanın elden kaymaması için idealdir.

 

Elektro gitar için orta sertlikte ya da tam sertlikteki penalar idealdir. Çünkü elektro gitar daha farklı teknikler gerektiren bir gitardır.

 

Gitara yeni başlayanların tuşesi zayıf olacağından ve parmak hâkimiyeti de yetersiz geleceğinden, pena parmaklardan kayabilir. Ancak yeterli çalışmalarda bu sorun aşılır.