Gebelikte Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Hamilelik döneminde hormonların değişmesi ile birlikte farklı rahatsızlıklar görülebilir. En sık görüleni ise sindirim sistemi sorunudur. Karnın büyümeye başlamasıyla birlikte midede asit yanmaları olabilir. Ağıza acı su gelmesi ya da göğüste yanma da gebelikte görülen rahatsızlıklardır.

gebelik

gebelik

Hamilelik Döneminde Karşılaşılan Rahatsızlıklar

Bulantı veya kusmalar gebelerin çoğunu rahatsız eder. Gün içinde 6 saatten fazla kusulması durumunda mutlaka doktora gidilmelidir. Gebelikte görülen reflü ise yaşam tarzının değiştirilmesiyle ortadan kalkar. Kahve ve çikolata tüketimi, yemeklerden sonra hemen uzanmak ya da baharatlı yiyecekler gebelikte reflünün artmasına neden olur.

Gebelikte kabızlık sorunları sıktır. Bol sıvı almak özellikle gebelikte önemlidir. Sıvı alınmasına rağmen hala kabızlık şikayeti bulunuyorsa doktor kontrolünde belirli ilaçları kullanarak, kabızlık şikayetlerini azaltabilirsiniz. Gebelerin yüzde yirmisinde depresyon görülür. Uyku bozukluğu da anne adayını rahatsız eder.

gebelik sorunları

gebelik sorunları

Gribal durumlar ile birlikte sinüzit şikayetleri de gebelikte sık karşılaşılan bir durumdur. Kapalı ortamlardan uzak kalınması, dinlenme zamanının artırarak soğuk algınlığının önüne geçebilirsiniz. Doktorun vereceği vitamin desteklerini de özellikle kış aylarında kullanabilirsiniz. Soğuk algınlığı, kas ağrıları, hafif ateş özellikle hamile kadınların bünyesi hassas olduğu için daha çabuk etkilenmelerine neden olur. Gebelikte demir eksikliği durumları için doktorunuzun verdiği ilaçları düzgün şekilde kullanmalısınız. Halsizlik, baş dönmesi ya da devamlı uyuma isteği yaratan demir eksikliği sonucunda bebeğiniz de zarar görebilir.