İş Stresinin Üstesinden Nasıl Gelebiliriz?

Aşırı derecede iş stresi altında kalmak, genel olarak çalışmayı zorlamanın yanında başarısız olmaya da sebep olan bir durumdur.  İş hayatında doğal bir stres olması gerekip bu daha hırslı olmanıza sebep olur. Elbette bu da başarıyı beraberinde getirir. Fakat aşırı derecede stres işleri karıştırmanıza ve sonuçta başarısızlık ile karşılaşmanıza sebep olacaktır. Peki, iş stresinin üstesinden gelebilmek için ne yapmalıyız?

iş stresi

iş stresi

Not Alın

Günlük olarak yapmanız gerekenleri her sabah işe gittiğinizde not olarak yazın. Bu defteri aynı zamanda ilerde yapmanız gereken işler içinde kullanıp böylece ilerleyen günlerde yapılacak öncelikli işleri de kayıt etmiş ve unutmamış olursunuz.

Reddetmeyi Öğrenin

İş hayatı içersinde kendi görev alanınıza dışında iş almak son derece normal bir durum olarak karşılanabilir. Fakat bu sadece ara sıra olması gereken bir durumdur. Bunu sürekli olarak yapmanız kendi işinize de devraldığınız işi de yapmanızı zorlaştırabilir. Yoğun iseniz ya da yapamayacaksanız bunu nedenleri ile birlikte söyleyerek reddedin.

stres

stres

İletişimde Kalın

Üstleriniz ile ya da takım arkadaşlarınız ile daima iletişimde olun. Kendinizi soyutlamanız ya da kendinizi ifade etmememiz durumunda zamanı geldiğinde kendinizi ifade etmek için yeterli enerji ya da vaktiniz olmayabilir. Bu sebep ile hem takım arkadaşlarınız ile hem de üstleriniz ile daima iletişim kurun.