Kadınlar Bir Erkeğin Doğal Kokusunu Ne Kadar Cazip Buluyor?

Kokulu seks hormonları olan feromonların çekici güçleri, sıklıkla abartılıdır. Aslında, feromonlar tamamen fiziksel düzeyde cinsel cazibe yaratmayı amaçlayan doğanın çiftleşme oyununun bir parçasıdır. Bu muhtemelen parfüm üreticileri ve reklam firmalarının, daha iyi kokunun, bizi karşı cins için daha popüler hale getirdiğine ikna eden reklamları için neden milyarlar harcadıklarını açıklıyor.

ilişki

ilişki

Hangi Erkek Kokusu Kadınlar için Daha Çekici?

Erkeklerin feromonlarına karşı kadın hassasiyeti üzerine geniş çapta yapılan araştırma bulguları, bazı erkeklerin doğal ter kokusunun kadınlar için cazip olduğuna inanmalarına neden oldu. Kadınlar erkek feromonlara, (özellikle yumurtlama döneminde) oldukça duyarlıdır, ancak bu feromonların etkileri hakkında birçok popüler varsayım, yanlış yorumlama ve araştırma sonuçlarının aşırı basitleştirilmesinin bir sonucudur.

Tüm erkek feromonları aynı derecede cazip değildir ve efsanelerden bazıları isimlerinin anlaşılır bir şekilde karışıklığından kaynaklanır. Erkek feromon “androstenone”, androstenol ile aynı değildir. Androstenol, taze erkek teriyle vücutta üretilen kokudur ve dişiler için caziptir. Androstenone, oksijene maruz kaldıktan sonra erkek teriyle karışır ve kadınlar tarafından oldukça nahoş olarak algılanır.

Öyleyse, maçoluk göstergesi sayılan terli vücut kokusunun kadınlara çekici olduğuna inanan erkekler, okside terin herhangi bir izini kaldırmak için sürekli olarak giysilerini her 30 dakikada bir değiştirmedikçe kendilerini aldatıyorlar. Androstenolün taze ter kokusu çok çabuk kaybolduğu için genel olarak kadın için “itici” olan androstenone daha belirgin erkek vücut kokusudur. Bu nedenle bayat ter kokusu, erkekler için her zaman bir ‘kadın kovucu’ olarak tanımlanabilir.

ilişkiler

ilişkiler

Hoş kokulu vücut şampuanları ile sıkça duş alsanız bile, mutlaka kadınları cezp etmeyebilir. Bununla birlikte taze erkek ter kokusu dışında kadınların erkeklerde cazip buldukları koku türleri söz konusu olduğunda, narenciye, pudra kokusu, şekerleme dâhil olmak üzere şaşırtıcı adaylar var.