İyi Hafızanın Sırrı

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre iyi bir hafızanın sırrı sağlıklı bir beyin gelişiminde geçiyor. Beyin sağlığı ise sanılanın aksine her dönem için en ideal şekilde yaşamayı gerektirerek, sorun oluştuğunda yapılacak olan tedaviler sadece süreci yavaşlatıyor. İyi bir hafıza ve sağlıklı bir beyin için yapılması gerekenler konusunda uzmanlar belli bir listeyi sunuyor.

hafıza

hafıza

Kaliteli ve Tam Olarak Alınmış Bir Uyku

Kaliteli ve tam olarak alınmış bir uykunun beyin gelişimi için oldukça önemli olduğun bildiren uzmanlar beynin dinlenme sürecini bedenimiz gibi tam olarak gerçekleştirmesi gerektiğine vurgu yapıyorlar. Tam olarak alınan uyku konusunda ise herkesin yeterli uyku ihtiyacının farklılaştığına dikkat çekerek bunu kişilerin kendilerinin ayarlaması gerektiğini belirtiyorlar.

Egzersizler

Beden sağlığı için son derece önemli olan egzersizler beyin içinde son derece önem taşıyıp özellikle alınan oksijenin beyne faydası üzerinde duruyorlar. Günde en az 15 dakika egzersiz yapılması gerektiği belirtiliyor.

hafıza geliştirme

hafıza geliştirme

Elektronik Cihazlardan Uzaklaşma

Elektronik cihazlardan gelen titreşimlerini yanı sıra sürekli olarak kayıt alınarak bu kayıtlara bakılmaması da hafızanın gelişmesine engel oluyor. Bunun için cep telefonu görüşmelerini olabildiğince az tutulması ve gece uykusunda mutlaka elektronik cihazların bulunmadığı alanda uyunması gerektiği belirtildi.

Su İçin

Su sadece beden için değil aynı zamanda beyin içinde faydalıdır. Bu sebep ile günlük yaşam içersinde iki illa üç litre arası su tüketilmesi gerekiyor.