Küçük Oturma Odası Nasıl Döşenir?

Yoğun tempolu hayatımızdan fırsat bulup evde geçirdiğimiz zamanlar genellikle en çok rahat ettiğimiz oturma odalarını tercih ederiz. Bir şeyler okurken, televizyon  izlerken, sohbet ederken, misafir geldiği zaman neredeyse bütün akşam oturma odasında geçer. Oturma odası dekorasyonu evimizin odak noktası olduğu için evin diğer alanlarında daha çok önem verdiğimiz alan oluyor. Bu yüzden sıkıcı halinden kurtarmak için küçük dokunuşlara ihtiyaç duyuyoruz. Oturma odası dekorasyonu asla bir tabu olmamalı. Kendinize özgü dilediğiniz kadar yaratıcı olabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Eğer siz de huzuru oturma odanızda bulmak istiyorsanız kendi zevkinizle misafirlerinizle keyifli vakit geçirmek adına kendi tasarımınızı ortaya koymalısınız. Tabi bu konuda odanızın genişliği ya da darlığı size sorunlar yaratabilir.

Dar Oturma Odası Dekorasyonu İçin Bilmeniz Gerekenler

1) Büyük Parçalardan Kaçının

Dar ve küçük alanların en büyük problemi koyu renklere  maruz kalmaktır. Oturma odanıza dekorasyon yaparken özellikle iç karartan koyu tonlardan uzak durulmalı ve açık renkler tercih edilmelidir. Odada bulunacak eşyaların hemen hemen hepsi olabildiğince açık tonlarda olmalı. Hatta zevkinize uygunsa dekoratif bir aynayla da daha geniş bir alan sağlamış olursunuz. Bu yansıma odayı ferahlatıp genişlik sağlayacaktır. İlk akla gelen oturma odası takımı L koltuk takımlarıdır. Her zaman kurtarıcı ve şıklık yaratan bu takımlar size bu konuda yardımcı olabilir. Odanız dar olduğu için Koltuk takımı renginizi seçerken açık renklerden yararlanmalısınız. Açık renk denilince illa beyaz gelmemeli aklımıza. Daha neşeli daha göze hitap eden kendine özgü renkler de fikir verebilir. Buz mavisi, çok açık pembeler oturma odanıza farklı bir sempati katacaktır.

2)Tarzınız Olsun

Oturma odası dekorasyonunda tarzınız da tabi ki renk ve parça seçimi kadar önemli. Aslında ilk önce karar vermeniz gereken şey kafanızda ki tasarımı ortaya çıkarıp onun üstünde çalışmak. Yansıtmak istediğiniz nedir? Sizin için otururken önemli olan ya da gözünüze çarpan detay nedir? Daha huzurlu bir ortam mı? Daha enerjik mi? Yalın ya da daha ağır bir tarzınız mı var? Bunları netleştirip artık parçalarınızı keyif ile seçebilirsiniz.

3)Aydınlatma

Zaten oldukça dar ve küçük olan oturma odanıza yakışacak bir aydınlatma seçmeniz gerekir. Beyaz ışık tabi ki dekorasyon konusunda yine sizi kurtaracaktır. Tasarım olarak fazla yer kaplamayacak küçük avizeler ya da özel tasarımlar size fikir verebilir.

4) Duvar Efekti

Küçük oturma odanızda fazla eşya biraz dağınıklık vereceği için duvarlar buna bir çözüm olabilir. Duvarlarda kullanacağınız tablolar, aynalar. Hatta yer tasarrufu için kullanabileceğiniz duvar oymasına yerleştirilen parçalar fikir verebilir.

5) Bitki Tercihi

Oturma odanızda canlı bitkiler bulundurmak istemez misiniz? Sevdiğiniz bir çiçeği şık bir saksıyla buluşturup odanıza taze ferah bir hava verebilirsiniz.

6) Duvar Rengi Seçimi

Arka plan renginin doğru tercih edilmesi oturma odanızda yapacağınız dekorasyonu destekleyip yapmak istediğiniz yansıtacaktır. Bu yüzden arka plan daima açık renk olmalı. Gri renk tonlaması bu konuda size yardımcı olabilir.

7) Halı Seçimi

Oturma odanıza çizgili bir halı hiç de fena olmayacaktır. Çizgiler daima bulunduğu alana genişlik verir ve küçük olan alanlarınızı genişletip dekorasyon fikir verecektir.