Nano Maske Nedir?

Maskeler genellikle fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapılarda yeni ortaya çıkan elementlerden toz, partikül ve partiküller gibi insanları koruyan bir cihaz olarak tanımlanır. Maskeler kabaca iki türe ayrılır: biri cerrahi tıbbi maskeler, diğeri ise koruyucu solunum maskeleridir. Cerrahi maskeler, cerrahi operasyonlar sırasında hastaların kontamine olmasını önlemek için sağlık uzmanları tarafından kullanılan koruyucu ekipmanlardan biridir.

nano maske nedir

Diğer alanlarda ve sağlık birimlerinde iş güvenliğini sağlamak için solunum sistemi koruyucu maskeler kullanılmaktadır. Bu kategori aynı zamanda FFP sınıflandırmasına sahip toz maskelerini ve N kodlu koruyucu maskeleri içerir. Şüpheli sağlık personelinin Covid-19 taşıdığı veya hasta teşhisi konduğu bölgeye girerken maske; trakeal entübasyon, non-invaziv ventilatör ve kalp masajı gibi müdahaleler sırasında koruyucu solunum maskesi takılması önerilir. Hemşire personelinin ağır hastalığı olan hastalara müdahale ederek yoğun bakım ünitesinde tedavi görmesi, maske takmanın yanı sıra önlük, gözlük ve gözlük gibi tam bir koruyucu ekipman seti de takması önerilir.

Nano Maskenin Yapısı

Nano maske yapısı, kalınlığı, filtre performansı ve malzemeleri için gerekli koşulları belirleyen uluslararası tıbbi malzeme standardına dayanmaktadır. Bunlar arasında üç katmandan oluşması, hipoalerjenik olması, sıvı bariyer oluşturabilmesi, yırtılmaya karşı dayanıklı olması ve % 99 bakteri ve % 95 partikül filtrasyonu sağlamasıdır. Tıbbi personel, tedavi sırasında hastalara ve hastalardan olası enfeksiyonların yayılmasını sınırlamak için bu tür maskeleri kullanır. Bu maskeler tek kullanımlıksa ve kullanım sırasında hasar görürse, derhal değiştirilmesi önerilir.

Nano maske salgın ile dünyadaki maske arzı talebi karşılamakta, tıbbi ve solunum koruyucu maskeler tek kullanımlık olup suyla temas ettiğinde filtreleme işlevini kaybederek bilim insanlarını daha dayanıklı çözümler aramaya sevk ediyor. Asya’da nano filtreleme teknolojisine sahip maskelerin çok elverişlidir. Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden bir grup bilim insanı, 20 defaya kadar temizlenebilen nano filtreleme özelliklerine sahip bir maske geliştirdiklerini duyurdu. Bu maskenin dikey veya tek yönde 100-150 nanometre çapında nano fiberlerden oluşan filtreleme teknolojisi içerdiği ve enstitünün bu teknoloji için patent almıştır.

Nano maske filtreleme teknolojisine sahip ve 20’ye kadar temizlik maddesi kullanabilen bu maskelerdir. nano maske teknolojisi çok yeni olduğu için, birçok ülke nano maske için henüz belirli standartlara sahip değil. Nano maske henüz yeni geliştirilmesi nedeniyle sıkça tercih edilen ve merak duyulan bir konu olması bakımından önemlidir. Özellikle dünyanın salgın ile karşılaştığı dönemlerde faydalı olacağı söylenmektedir.