Otomobil Yan Basamak Neden Kullanılır?

Araç aksesuarları arasında yer alan yan basamak, aracınıza farklı hava katmak için kullanılır. Sürüş güvenliğinde de ayrıca katkısı bulunuyor. Otomobil yan basamak araçtan inerken ve binerken size kolaylık sağlamak amacıyla icat edilmiştir.

Aracınızda olası bir kaza anında yandan gelebilecek darbelere karşı sizi korumayı sağlar. Aracınızda oluşabilecek hasar durumunu en aza indirmeyi hedefler.

Otomobil Yan Basamak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Otomobil yan basamak tercih ederken aracınıza en uygun modeli almalısınız. Farklı modellere uygun yan basamaklar ilerleyen süre zarfında sorun oluşturabilir. Yan basamaktan beklediğiniz performansı olabilmeniz için, doğru basamak türü tercih etmelisiniz. Yan basamağın birden fazla türleri de bulunmaktadır. Bunlar;

Yan Adımlar

Bunlar, aracın her iki yanına sabitlenmiş tek parça bir basamak veya peddir. Optimum ayak tutuşu ve estetik açıdan hoş tasarımlar için farklı kaplamalarda gelirler. Araç giriş ve çıkışına yardımcı olmak için özel olarak yapılmıştır.

Kaya Kaydırıcılar

Basamak olarak kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Fakat bu işlev için kullanışlıdırlar. Bu, aracın hassas tarafını zorlu yol koşullarında büyük kayalardan ve döküntülerden korumak için tasarlanmış önden arka tekerleğe uzanan bir tüp şeklindedir.

Otomobil Yan Basamakları Nasıl Olmalı?

Otomobil yan basamaklar, yüksek kaldırılan bir araca erişim kolaylığı sağlar. Bu, daha yüksek bir araca binmeyi zor bulan yaşlılar veya küçük çocuklar için büyük bir fayda sağlar. Basamakların kullanılması, bir araca girerken ve araçtan çıkarken düşme ve yaralanma olasılığını azaltır. Yan basamaklar ve korkuluklar, engebeli arazide sürülürken bir araca bir miktar koruma sağlar.

Otomobil Yan Basamak En Uygun Nereden Alınır?

Yan basamaklar diğer adları; yan korkuluklar, sürgüler veya koşu tahtaları. Bir aracın kapılarının altına oturan dar bir basamak sağlamaları ve bir araca girip çıkmada yardımcı olurken aynı zamanda bir kişiye bir miktar koruma sağlamaları bakımından hepsi birbirine benzer. Genellikle büyük veya yüksek kaldırma araçlarına, genellikle arazi araçlarına kurulurlar.

Yan basamaklar, bir aracın alt gövdesine monte edilen ve yan eşiğin hemen altına ve yanına oturan ağır hizmet tipi çelik veya alüminyumdan yapılmıştır. Bazı ‘akıllı’ adımlara güç verilir ve araçtaki yolcular araca bindikten sonra otomatik olarak yan pervaza çekilir. Bu ‘akıllı’ adımlar akıllıca olsa da, bazı insanlar panel hasarına karşı koruma sağlayan sabit adımları tercih ediyor. Ayrıca yan korkuluklarla birlikte kullanılan yan basamaklar da vardır.

Tüm yan basamak çeşitlerine ulaşmak için https://www.canotomotiv.com.tr/yan-basamak internet sitesi ziyaret edebilirsiniz.