Stüdyo Daire Döşeme Önerileri

Stüdyo daireler özellikle büyük şehirlerde yalnız yaşayanların en çok tercih ettikleri ev türü.  Yüksek kira masrafları, büyük evi döşemek için fazladan edinilmesi gereken eşyalar ya da yabancılarla paylaşımlı yaşamanın zorlukları iş ya da eğitim amacıyla büyük şehirlerde tek başına hayat sürenleri bu yeni trende yönlendiriyor. 1 oda ifadesi başlarda garip gelse de tüm gününü dışarıda geçiren insanlar artık daha fazlasına ihtiyaç duymadıklarını fark ettiler.

stüdyo daire

stüdyo daire

1 oda bazen mutfak ve banyoyu da kapsarken bazı evlerde mutfak için ayrı bir bölme bulunuyor. Mutfağın odada bulunmasına alışsak da yatak odasından çıkıp başka bir odada oturma ihtiyacı bizi biraz zorluyor.  Sürekli yatak odasında hatta yatakta oturmak uyku kalitesi açısından da zararlı. Peki, hem stüdyo dairede oturup hem de yatak odası psikolojisinden nasıl kurtuluruz?

Bir Oda Bir Salon Ev

Yatağımızın odanın orta yerine kurulmasının krallar gibi bir uyku çekmemizle hiçbir alakası yok. Bu gerçeği kabul ederek mümkünse odamızı idareli kullanmamızı sağlayacak büyülükte bir yatak edinerek başlayalım işe. Uygun bir köşeye yerleştirdiğimiz yatağımızı dekoratif bir paravan,şık bir perde yahut yarım boy kitaplık yardımı ile kamufle edelim.

stüdyo daire dekoru

stüdyo daire dekoru

Giysi dolabımızı da yatağımıza yüzü dönük bir şekilde yerleştirirsek küçük şirin bir uyku bölmesine sahip oluruz. Geri kalan alanın boyutlarına göre orta boy bir kanepe, modern bir sehpa, bir de kilim yerleştirdik mi oturma odamız da hazır demektir.

Bütün odayı tek bir merkezde toplayarak karışık bir mekân yaratmaktansa doğru parçaları uygun şekilde yerleştirerek iki merkezli bir düzen haline getirmiş oluruz.  Oturma odanızı zevkinize göre çiçekler, biblolar ya da renkli objelerle süslemek size kalmış.