Egzersizler Neden Önemlidir?

Egzersiz vücut sağlığınız çok önemlidir gereklidir. Bu sayede kan dolaşımı hızlanır. Vücut daha çok oksijen alır. Kasların güve hareket etmesini sağlar. Vücudunuza esneklik ve zindelik verir. Ayrıca sinirsel gerilimleri ortadan kaldırır. Erken yaşlanma belirtilerinin ertelenmesine sebep olur. Egzersiz yapmakta zorlanmamızın temel sebebi günlük hayatımızın bir parçası haline getirmememiz ve tembellik yapmamızdır.

egzersiz

egzersiz

Egzersizler kilolarımızı umulduğu kadar değiştirmez ancak vücudumuzun dış kısmandaki kaslarımızı çalıştırıp güçlendirerek biçimini güzelleştirir, zindelik katar. Böylece vücut sertleşir. Egzersizler, kol üstlerinden, mideden, belden, karından, kalçalardan, kaba etlerden ve bacak üstlerinden sarkmaları alıp götürür. Bu kısımların incelmesini ve biçim almasını sağlar. Ancak bu sportif faaliyetler düzenli ve ağır ağır olmalıdır.

Nasıl Yapılmalıdır?

Farklı yapılış biçimleri ile çeşitli egzersizler vardır. Nasıl yaparsanız yapın neticesi aynı olacaktır. Önemli olan düzenli ve doğru olarak yapılamasıdır. Hatta her hafta veya günlük olarak ve farklı egzersizler yaparak hem sıkılmazsınız hem de daha aktif olarak vücut kaslarını çalıştırırsınız.

egzersiz hareketleri

egzersiz hareketleri

Egzersizlere basamadan önce kesinlikle hazırlık ve ısınma hareketleri yapınız. Nerede ve ne zaman yapacağınızı bir program halinde uygulayın. Egzersiz malzemelerinizi sürekli ve her gün hazır bulundurun. Yardımcı eleman olarak müzik eşliğinde yapın.  Bu temponuzu sağlayacaktır. Yumuşak ve kontrollü hareketler ile geçiş yapın.  Nefesinizi ritmik ve kontrollü kullanın. Yavaş yavaş günlük programınızı uygulayan ve ilk başta beş dakika size yetecektir.