Spor Yapmak Mutlu Ediyor

Spor yapmak yalnızca vücudumuzu şekillendirmek için değil, sağlıklı yaşamak için de oldukça önemli. Bugünlerde daha bilinçli olan genç nüfus bu konuya gereken önemi veriyor. Spor yapmanın ise birçok faydası var.

Sporun Faydaları

Spor yapmak yaşam kalitenizi artırır. Daha zinde ve enerjik bir şekilde güne başlamanıza yardımcı olur.  Endorfin hormonunu tetikleyerek mutlu hissetmemizi sağlar. Ayrıca fiziksel performansınızı geliştirerek gün içinde daha hareketli olmanıza imkan sağlar.

yürüyüş

yürüyüş

Spor yapmak kalp damar dolaşımını geliştirdiğinden düzenli spor yapan kişilerde kalp rahatsızlıkları riski azalır, kalbininizin daha verimli pompalama işlemi yapmasını sağlar. Çarpıntı riskini azaltır.

Spor yapan kişilerde salgılanan hormonlar sayesinde kişinin endişe ve korkuları yerini rahatlığa ve huzura bırakır. Bu şekilde vücudu stresten ve endişeden korur.

Gün içinde yiyeceklerden alınan enerjinin daha efektif bir şekilde yakılmasına yardımcı olur.

Eklem rahatsızlıklarının azalmasını ve gün içinde daha konforlu yaşamanıza katkıda bulunur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve vücudunuzun direncinin yükselmesi açısından faydalıdır.

Kilonuzu dengelemenize, kaslarınızın düzenli çalışmasına ve kemik erimesi gibi hastalıkların oluşmasını engellenmesine yardımcı olur.

yürüyüş yapmak

yürüyüş yapmak

Spor yapmak zihinsel uyanıklığınızı artırır, beyin fonksiyonlarınızın gelişmesine katkıda bulunur.

Uyku kalitenizi yükseltir. Huzurlu ve daha rahat uyumanızı sağlar.

Vücut duruşumuzu düzeltir. Yanlış duruşa bağlı kaslarda oluşan rahatsızlıklar, düzenli spor yapan kişilerde ortadan kalkar.

Vücudunuzun sıkılaşmasına ve daha zinde hissetmenize yardımcı olurken, bağ dokularını kuvvetlendirerek yaş ilerlemesine bağlı olarak gelişen sakatlıkları azaltır. Özgüveninizin artmasını sağlar.