Linux Sistem Uzmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadar?

Linux sistem uzmanı nasıl olunur, elektrik- elektronik mühendisliği, bilgisayar ve yazılım mühendislik bölümlerinden mezun olmuş kişilerin sorusunun cevabı olarak çalıştıkları kurum olan Linux sistemlerini kuran kişilerdir. Linux adlı sistemin kurulması, denetlenemesin ve izlemesini yapan, hata oluşunca bağlantıyla destek veren kişilerin Linux sistem uzamanı nasıl olunur sorularınıza cevap olarak ifade eden kişidir. Linux uzmanı sistemde oluşan problemlerin giderilmesi, korunması gibi birçok görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Birçok kişinin merak ettiği Linux sistem uzmanı nasıl olunur görevi neler ve kimler yapabilir sorularınıza cevap niteliğinde sizlere detaylandıralım.

Linux Sistem Uzmanı Ne İş Yapar?

Linux uzmanın kurulum ve denetim görevinin haricinde başka görevleri de bulunmaktadır. Sistemin kusursuz ve sorunsuz olarak devam etmesi gerekir. Linux sistem uzmanın bazı görevleri;

  • Kurulum yapılan yer ve mekânda oluşan sorunu çözüme ulaştırmak,
  • Belli dönemlerde yapılan mesai saatleri bitiminde yedekle ve arşivleme yapmak,
  • Kurulan Linux sistemini yönetmek için tüm detay bilgilere sahip olmak,
  • Kurulum için ve sonrasında oluşabilecek sorunlar ve anlaşmazlıklar için tüm imza gerektiren evrakları hazırlamak,
  • Yüklenen sistem belli aralıklarla işlem gücünü ve hızını kontrol etmek,
  • Yazılım ve sistemle alakalı araç ve gereçleri kontrol etmek,
  • Yüklenen sisteme yıllık ya da yeni güncellemeleri yollamak,
  • Farklı yerlerde olan sistemi yönetebilmek,
  • Sistemin altyapısında oluşan günlük işleri yapmak ve Linux sisteminin işlevinin devamlılığını sağlayabilmek,
  • Sistemde oluşabilecek bir öngörüsü var ise çalışma ekibi ile paylaşıp bilgilendirmek,

Yukarıda saydığımız Linux sistem uzmanın ne iş yapar ve yapması gereken işlevleri hakkında sizleri bilgilendirmiş olduk.

Linux Sistem Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Linux sistem uzmanın maaşı ne kadar sorularına cevap olarak, kişinin çalışma ve tecrübe yılı aynı zamanda görev aldığı kurumdaki başarısına göre maaş dağılımı olmaktadır. Yeni göreve başlayan Linux sistem uzmanın ortalama maaşı 4.900 TL ile 14.000 TL ye kadar çıkabilir. Ortalama maaş seviyesi 6.000 TL civarındadır.

Bilişim, e- ticaret sitesinde, ticari kurumlar gibi alanlarda görev alarak tecrübeye dayalı yıl ve başarısına göre maaş farklılığı göstermektedir. Meslek olarak sizlere hitap ediyorsa Linux sistem uzmanı nasıl olunur detaylarıyla sizlere açıkladık. Okuduğunuz bölüm bu işe yatkınsa değerlendirebilir iş başvurusu yapabilirsiniz.