Lojistik Uzmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadar?

Lojistik uzmanı nasıl olunur sorusu lojistik uzmanı olmak isteyen öğrencilerin merak konusu olmuştur. Lojistik uzmanı olabilmek için üniversitede İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde bulunan Lojistik Yönetimi Bölümünü okumak gereklidir. Lojistik yönetimi bölümü 4 yıl sürmektedir. Devlette çalışmak isteyenlerin okuldan mezun olduktan sonra KPSS’ye girmeleri gerekmektedir.  Ayrıca temel düzeyde hukuk bilmek ve etkili bir iletişim kurabilmek oldukça önemlidir. Bunlara ek olarak bir lojistik uzmanının çözüm odaklı olması, yönetim ve lider ruhlu olması, sorumluluk sahibi olması ve kriz anlarını yönetebilen kişiler olması gerekmektedir. Lojistik uzmanı olabilmek için okuduğunuz lisenin önemi yoktur. Üniversitede Lojistik Yöntemimi Bölümünden mezun olmak yeterlidir. Lojistik uzmanı nasıl olunur sorusunun cevabı bu şekildedir.

Lojistik uzmanı olmak isteyen kişiler üniversiteden mezun olduktan sonra aşağı yukarı 3 aylık staj yapmak zorundalardır. Staj deneyiminden sonra dilerlerse devlette çalışmak için KPSS çalışabilir ya da özel şirketlere başvurabilirler. Bu şirketlere örnek olarak inşaat şirketleri, depolar, lojistik firmaları, fabrikalar ve endüstriyel üretim şirketlerini verebiliriz.

Lojistik Uzmanı Ne İş Yapar

Lojistik uzmanı ne iş yapar ve hangi ortamlarda çalışır gibi merak edilen sorular vardır. Bir lojistik uzmanı çalıştığı şirketteki gönderileri takip eden, depo faaliyetlerini kontrol eden, mal tedarikçileriyle iletişim sağlayan ve nakliye şirketleriyle gerekli bağlantıları sağlayan kişidir. Lojistik uzmanından beklenen tedarikçiden mal alınan ve nakliye şirketleriyle depoya getirilen mal işinin sorunsuz bir şekilde yürümesini sağlamaktır. Lojistik uzmanının sevk edilecek ürünleri sevkiyata hazırlamak, lojistik politikanın işleyişini sağlamak, stokta bir sorun varsa sorunun çözümünü sağlamak, sevkiyatın en uygun maliyetli bir şekilde yapılmasını sağlamak ve bu sayede şirkete kâr getirmek gibi başka görevleri de bulunmaktadır.

Lojistik Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır

Bir lojistik uzmanının alacağı maaş miktarı, meslekte geçirdiği yıla, mesleki tecrübesine, görev yapılan şirkete göre değişmektedir. Lojistik uzmanı nasıl olunur sorusuna ek olarak lojistik uzmanı ne kadar maaş alır sorusu da merak edilmektedir. En düşük lojistik uzmanı maaşı 4300 TL civarında, en yüksek maaş alan lojistik uzmanı ise 14.500 TL civarındadır, ortalama bir lojistik uzmanı aşağı yukarı 7.500 TL maaş almaktadır.

Lojistik uzmanında aranan özellikler ve lojistik uzmanı nasıl olunur gibi konulardan bahsettik. Lojistik uzmanı olmak isteyen öğrenciler üniversite sınavlarına girerek ilgili bölümü tercih edebilirler.