Ssd Kurtarma Nedir?

Son yıllarda sıklıkla duyduğumuz SSD’lerin çalışma mantığı, sabit sürücülerden çok farklıdır. Geleneksel sabit disklerde, veriler karttaki sektörlerde depolanır. Bu kartlar sabit diskteki motor tarafından döndürülür ve okuma / yazma kafası tarafından okunur. SSD’de veriler NAND flash bellek yongalarında saklanır. SSD’lerde bellek yongaları bilgisayarlarımızdaki RAM gibi çalışır ve elbette RAM ve flash yongaları farklı çalışma özelliklerine sahiptir.

Bellek yongaları iki ana gruba ayrılır. Kısa süreli bilgileri depolayan uçucu SDRAM ve uzun süreli bilgileri depolayabilen flash bellek yongaları (uçucu olmayan). Bu yongalar RAM’den daha yavaştır, ancak uzun süre saklanabilirler. Akım kesilse bile veriler kaybolmaz ve RAM akımla birlikte depolanır ve ssd kurtarma akım kaybolduğunda bilgiler silinir.

SSD Anlamı Nedir?

Bir kısaltmadır. Daha kısa ve daha pratik olduğu için en iyi ssd  kurtarma disk olarak kullanılır. Türkçe’de buna katı hal sürücüsü denir. Her şeyden önce, bu ürünlerin kullanımı arttıkça veri kaybının artmaya devam ettiği unutulmamalıdır. Bu nedenle, SSD disk verilerinin aynı hızda kurtarılması gerekir. Geliştirilmekte olan teknoloji yüksek depolama ve veri iletim hızları sağlasa da, veri güvenilirliği açısından üreticiler tarafından başlatılan ürünler kadar güçlü olduğu söylenemez.

Mekanik disklerin kullanım oranının hala 1000: 1’den düşük olduğu düşünüldüğünde, bu bağlamda çok fazla mekanik parçaya sahip olmadığı için, gerekli hizmet ömrüne ve dayanıklılığa sahip olsalar bile veri kaybı durumu aynı olmalıdır.

Veri Kurtarma 

Ne yazık ki, deneyimlerimiz  laboratuvarımıza giren vakaların sadece yüzde onunun SSD diskler olduğunu göstermektedir. Aslında, SSD disk kurtarma işinin toplam iş yükünün yüzde onunu oluşturduğunu anlamak önemlidir. Ayrıca bu ölçekte bu rakamın oldukça etkileyici olduğuna inanıyoruz. Farklı veri kurtarma merkezi şirketleri tarafından yapılan analizde de benzer tablolar görünecektir.

İşletim Sistemini Hızlandırmak

Bu nedenle, GOLD DATA olarak önerimiz, bu diskleri işletim sistemini korumak ve hızlandırmak için en az bir süre kullanmaktır, ancak kritik veriler ek depolama alanlarında saklanır. Çünkü, SSD’den veri kurtarmadaki yüksek başarı oranımıza rağmen, bu çalışmalar özellikle şirketler için zaman ve çaba harcadı. Sadece bir saatlik erişilemeyen veriler büyük bir şirkette ciddi hasara neden olabilir. Bu nedenle, verileri depolamak için en doğru ve makul yöntemi en baştan almak gerekir.

Veri Kaybını Önlemek 

Çok fazla dosya saklamanız gerekmiyorsa, veri kaybını önlemek için yedekleme için flash bellek de kullanabilirsiniz. USB flash sürücülerin depolama kapasitesi genellikle büyük olmasa da, risk verilerinin korunması için kullanışlıdır. Bellek kartı yardımıyla büyük olmayan verileri sabit diske haftalık veya aylık olarak da yedekleyebilirsiniz. USB cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, flash veri kurtarma çözümümüzü kontrol edebilirsiniz.

SSD’den Veri Kurtarmak

HDD’lerle karşılaştırıldığında, hız ve performans açısından önde gelen SSD’ler veri kaybı konusunda endişelenirken daha fazla zorluklarla karşılaşırlar. Bu zorluk ve verilerin nasıl korunacağı nedeniyle, aşağıdaki adımlar gerekebilir. SDD zarar göreceklerini göstermeyecektir. Mekanik parçaları ve hareketli parçaları olan sabit diskler, garip sesler ve sinyal bozulmasına neden olur. Böylece kullanıcı bu durumu fark edebilir.

Elektronik Bileşenler

Mekanik bileşenler yerine elektronik bileşenler içeren SSD’lerde, cihaz çalışmadığında sorunlar ortaya çıkacaktır. SSD’de veri konumunu tespit etmek daha zordur. Mekanik bir sabit diskte veriler diske manyetik olarak aktarılır ve kartta işlenir. Bu,  ssd kurtarma verileri okumak için ilgili konuma geri dönerek ilgili verileri içeren bir girişle sonuçlanır.

Karmaşık sistemlerin SSD’lerinde, disk yongasını aşınmaya karşı korumak için saklanan verilerin konumu değiştirilebilir. Verilerin bulunması uzun zaman aldığından, veri kurtarma işlemi gittikçe zorlaşmaktadır.

Otomatik TRIM komutu yanlış dönüşleri önleyebilir. Birçok farklı SSD modeli otomatik TRIM komutlarını içerecek şekilde tasarlanmıştır.

SSD Veri kurtarma firması için https://www.goldverikurtarma.com/ssd-veri-kurtarma sitesini ziyaret edebilirsiniz.