Tüketim Çılgınlığı Nedir?

Günümüzün çılgın sorunu alışveriş diyebiliriz.İnsanlar maaşlarını yetiştirememekten şikâyetçiyken her hafta sonu dikkatimi çeken şey alışveriş merkezlerinin tıklım tıklım dolu olması oluyor. İnsanlar delirmiş gibi giysiler deneyip çıkarıyor belki de evlerinde olan veya hiçbir zaman lazım olmayacak eşyaları indirim kampanyalarına aldanarak satın alıyor.  % 50 indirimler, kapatıyoruz aldatmacaları, hafta sonuna özel indirimler derken insanlar birçok eşyayı gerçek değerinin üzerinde alıyor ve böylelikle üretim toplumu olmaktan çıkıp tüketim toplumu oluyoruz. Aldığımız çoğu eşyayı ise kullanım ömrü dolmadan ya atıyoruz ya da yenisini alıyoruz daha sonra evlerimiz ufak birer çöplük oluyor oysaki elimizde olan eşyaları değerlendirerek moda dediğimiz akıma göre modası geçmiş olanları günümüz tarzına uydurabiliriz, böylece hem kendimize bir hobi bulmuş olur hem de elimizdekileri değerlendirerek yeniden kullanılır hale getirebiliriz.

Yeniden Keşfet!

Yukarıda dediğim gibi eskileri değerlendirmenin birçok yolu vardır aklıma hemen giysilerimiz geliyor özellikle bayanların en çok tükettiği hem de ilk görüşte dayanamayıp aldıkları giysilerimiz. En basitinden eli iğne iplik tutabilen her bayan eskidiğini düşündüğü bir pantolonu, eteği, bluzu, kazağı her ne ise hemen bir pul boncuk işleyerek bambaşka bir tarza dönüştürebilir veya her el işi malzemesi satan mağazada rahatlıkla bulabileceği armalardan satın alarak yapıştırabilir, böylelikle yenisini alacağına belki de onda biri fiyatına yepyeni bir ürüne kavuşmuş olur hem bütçesine hem de çevreye faydalı olur. Aynı şekilde eski kotlarımızı parça parça kesip birleştirerek yeni bir masa örtüsüne dönüştürebilirsiniz.

Saksılarımızı yine boncuklarla süsleyebilir kalın bir halatla sarıp farklı bir tarz oluşturabilirsiniz, meyve kasalarından yapacağınız kitaplıklar, tepsilerden çerçeveler yapabilirsiniz. Bu çalışmalarınız size hem hobi hem karlılık olarak size geri dönüş sağlayacaktır.