Yüzünüz Sağlığınızın Aynasıdır

Yüzünüze baktığınızda onunda size baktığını gerçekten çok iyi biliyorsunuz, ancak neye bakacağınızı biliyorsanız, sağlığınız hakkında söylediklerini daha yakından inceleyebilirsiniz. Birçok hastalığın veya rahatsızlığın habercisi olabilecek en önemli işaretleri sizin için bir araya getirdik.

sarılık

sarılık

Sarımsı Cilt ve Gözler

Bu, bir sarılık hastalığı belirtisi olabilir. 38 haftadan önce doğan bebeklerde yaygındır ve genellikle zararsızdır, çünkü karaciğerleri gerektiği şekilde olgunlaşmazlar. Yetişkinlerde sarılık; viral enfeksiyonlar (hepatit, mononükleoz) gibi daha ciddi durumlar anlamına gelebilir, karaciğeriniz, safra kesesi veya pankreasa ait sorunlar veya alkol bağımlılığı ile ilgilidir.

Yaralar

Dudaklarınızın ve ağzınızın çevresindeki yaralar, muhtemelen tip 1 herpes virüsünün neden olduğu yaralar olabilir. Virüsü aldıktan sonra, sizinle kalır. Hasta, endişeli veya aşırı yorgun olduğunuzda ortaya çıkabilir ya da çok uzun süredir güneş altında kalmışsınızdır. Genellikle kendiliğinden kaybolurlar, ancak büyük veya sık karşılaştığınız sorununuz varsa doktorunuz ilacı önerebilir.

vücut beni

vücut beni

Benler

Lekeler veya benler, genellikle renk koyu renktedir. Çoğu kaygılanacak bir şey değildir, ancak cilt kontrolleri, yayılmadan önce kanseri bulmanıza yardımcı olabilir. Şekil her iki tarafta farklı mı? Renk düzensiz mi? Geçtiğimiz birkaç hafta içinde değişti mi? Gibi sorular ciddi yanıtlar almanıza sebep olabilir.

Kelebek Döküntüsü

Çoğu kızarıklık ciddi değildir ve kendiliğinden iyileşir, ancak bu alışılmadık bir durumdur. Her iki yanağı bir kelebek şeklinde örter ve (bağışıklık sisteminizin kendi dokularınıza ve organlarınıza saldırdığı bir hastalık olan) lupusun ortak bir işaretidir.  Ayrıca ateş, ağrı, sertleşme,  eklemler ve parmaklarda morarma olabilir. Açıklanamayan bir döküntü varsa, özellikle de diğer belirtilerle birlikte ortaya çıkarsa doktorunuza danışın.