İş Kaybettiren Başvuru Hataları

Üniversite mezunu sayısında her ne kadar ciddi oranlarda artışlar kendini gösteriyor olsa da aynı şekilde işsizlik oranında da artış olmaya devam ediyor. Ancak iş konusunda yapılan araştırmalar gösteriyor ki aslında iş arayan kurum sayısı çok fazla. İnsanların büyük bir kısmı işe alınabilecekken yaptıkları hatalardan sonra işsiz kalmaya devam ediyorlar.

iş

İş Başvurusunda Her Detaya Dikkat Edin

Yapılacak olan iş başvurusu öncesinde dikkat edilecek olan en önemli detaylardan bir tanesi kişinin eğitim ve deneyim bilgileri ile başvurulacak olan işin alakası olmasıdır. Aksi halde işe başvuru olumsuz sonuçlanır.

Genel olarak iş başvurusu yaparken yapılan hatalardan bir tanesi ilanların iyi bir şekilde incelenmemesi. Yani deneyim isteyen bir işe hiçbir deneyim olmadan başvuru yapmak, işe alımda olumsuz geri dönüşlerin olmasına sebep olacaktır.

iş başvurusu

iş başvurusu

Günümüzde artış iş başvuruları esnasında kişilere ulaşılabilecek olan her türlü adresin karşı tarafa özgeçmiş aracılığı ile iletilmesi önemlidir. Başta cep telefonu numarası olmak üzere isim ve soyisim gibi resmi şekilde oluşturulan mail adresi gibi detaylar; kişilerin profesyonelliğini ortaya koymuş olacaktır.

İş arayışına giren birçok kişi açık iş pozisyonları için yalnızca CV’lerini gönderiyorlar. Halbuki son dönemlerde işe alım esnasında ön yazı gönderen kişilerin başarı oranları son derece yüksek oluyor. Yani hangi işe başvuruluyorsa, buna uygun olarak hazırlanacak ön yazılarda karşı tarafa istekleri yerine getirebileceğine dair güvence vermek; işe alım sürecini hızlandıracaktır.