Perde Seçimini Nasıl Yapmalıyız?

Evimizin havasını değiştiren ve sıcak bir ortam olmasını sağlayan perdeler, oldukça önemli parçalardır. Evimizin dekorasyonunu oluştururken perde seçimi de mobilyalar kadar önem taşır. Perde seçimi yaparken odanın büyüklüğü, küçüklüğü, duvar renkleri, mobilya renkler, pencerenin boyutları göz önünde bulundurulmalıdır.

perde modeli

perde modeli

Öncelikle perdenin pencere boyutları ve duvar boyutlarına göre seçiminin yapılması gerekir. Perde bağı gibi günlük hayatımızı kolaylaştıran işlevlere de önem verilmelidir. Evinizde çok geniş pencereler ya da kapı tarzı geniş alanlarda perde kullanacaksak yere kadar uzanan perdeler kullanabiliriz. Evinizde modern bir dekorasyon hakimse geometrik şekilli perdeler evinize daha şık bir hava katacaktır. İngiliz tarzı döşenmiş odalara ve salonlara çiçekli desenler çok yakışacaktır. Evinizde bulunan mobilyaların rengi ve deseni de perde seçiminde oldukça önemlidir. Mobilyalarınız desenli ise evdeki renk karmaşasını önlemek için daha sade perdeler seçmeniz iyi olacaktır.

Ayrıca modern döşenmiş evlere ya da ofislere stor ve katlamalı perde önerebiliriz.

perde seçimi

perde seçimi

Çocuk odalarına geldiğimizde daha renkli perdeler odanın daha canlı görünmesine yardımcı olacaktır. Çocuklar her daim neşelidir. Bu nedenle onların zevklerine uygun onları mutlu edecek renk ve desenler, karakterler hayal dünyasının gelişmesine yardımcı olacaktır.

Evinizin daha aydınlık görünmesini isteyenlerdenseniz daha ince perdeler tercih etmeye çalışın. Kalın perdeler gün başladığında dahi evi karanlık gösterecektir. Odalarınız küçükse daha sade perdeler seçmeye çalışın, bu şekilde daha geniş ve ferah bir görüntüye sahip olabilirsiniz.