Topuk Dikeni Nedir

Son dönemlerde gerek kadınlarda gerekse de erkeklerde en sık görülen sağlık problemlerinden birisi topuk dikine olmuştur. Özellikle uzun süre ayakta kalmak zorunda kalan insanların yaşadığı bir meslek hastalığı olan topuk dikeni, genellikle ayağın altında bulunan bir tendonun kısalması sonucu ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Ameliyat ve egzersiz olmak üzere iki şekilde ortaya çıkan hastalık, her yaş gurubunda görülebilecek türdedir.

topuk dikeni

topuk dikeni

Topuk dikeni bazı insanlar tarafından kemiklerdeki bir sorun olarak algılansa da uzmanlar aslında sorunun ayağın yaylanmasını sağlayan bir kasın topuğa bağlandığı yerdeki kısalığından kaynaklandığı ifade etmektedir. Topuk dikine genellikle düztabanlık, kilo ve ayak basma sorunu olan kişilerde çok daha sık görülen bir sağlık problemidir.

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir

Topuk dikeninin tedavisinde dikenine neden olan esnekliğini kaybeden ve kısalan aşil tendonu egzersizlerle eski haline getirilmeye çalışılır. Aşil tendonu germe egzersizleri, tendonun uzatılarak ayağın eski esnekliğine kavuşmasını sağlar.  Uzmanlar,  topuk dikeninin önlenmesi için basma kusurlarına engel olacak tabanlık kullanımını önerir.

topuk dikeni nedir

topuk dikeni nedir

Topuk dikenin engellenmesi için sıkıntılı olan ayağın yere doğru şekilde temas etmesi sağlanarak yürüyüş alışkanlıklarının düzeltilmesi her anlamda ağrının giderilmesini sağlayacaktır. Topuk dikenlerinde egzersiz ve tabanlık kullanımı çoğu olayda başarılı sonuç verir. Atel kullanımı ise genellikle gece yapılır. Ayak, insan bedeninin yükünü taşıyan yer olduğu için ayak bakımı dikkatli yapılmalıdır. Aynı zamanda ayakkabı seçimi de ortopedik olmalıdır ve kaliteli olmalıdır.